Teketek Haber

aromatic essence

aromatic essence
Okundu
11 Nisan 2020 - 22:30
Firma Yetkilisiaromatic essence
Yetkili Telefon0212111111
Telefon0111111111
Faks0111111111
Web Sitesihttps://aromaticsessence.com/
E-Postainfo@aromaticessence.com
Firma AdresiNATURAL ÇÖZÜMLER KOZMETİK İMALAT İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ Yenidoğan Mah, Ufuk Cd. No:110, 34791 Sancaktepe/İstanbul
İl / İlçeİstanbul
SektörlerSektör Belirtilmemiş.

Havuç yağı, sıklıkla aromaterapi yapmak için kullanılan Daucus carota isimli bir bitkinin tohumundan çıkarılan esansiyel (uçucu özellikte) bir yağdır. Sıcak, huzur veren bir aromaya sahiptir ve stres ile anksiyete kaygılarının, korkularının azaltılması da dahil olmak üzere sağlığa çeşitli faydası dokunduğu bilinmektedir. 

Bir taşıyıcı yağ veya krem ​​emülsiyonunun içerisine eklendiğinde, havuç yağı, cilt sağlığını iyileştirebilecek ve hatta yaşlanmayı önleyebilecek derecede antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri bünyesinde barındırır.

Havuç Yağının Sağlığa Faydaları

Havuç yağının sağlığa faydaları, aromaterapide kullanımı ve topikal cilt bakımında kullanımı ile hayat bulur. Her iki durumda da, uygun şekilde kullanıldıklarında oldukça güvenilir oldukları bilinmektedir. Kullanan kişilerden de olumlu dönütler alınmaktadır.

Havuç yağı, diüretik (idrar söktürücü) etkisi nedeniyle kan basıncında (yüksek tansiyonda) bir düşüşe neden olabilir. Bu nedenle, antihipertansif ilaçlar alır ve iki hafta sonraya planlanmış bir ameliyattan önce havuç yağı kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Ameliyattan yaklaşık 15 gün önce kullanımı bırakmak yeterlidir.

Havuç yağı kadınlar üzerinde östrojen benzeri etkilere sahiptir ve Premarin (konjuge at estrojeni), etinil estradiol ve estradiol ile etkileşime girebilir. Bu da kadınların hormonlarını düzenleyebilir.

Havuç yağı solunduğunda daha az komplikasyon gelişme riski varken tropikal uygulamada komplikasyon gelişme riski biraz daha fazladır.

Aromaterapi’de Havuç Yağı Kullanımı

Aromaterapi, mental veya bedensel sağlığınızı ve refahınızı daha iyi hale getşrmek için uçucu yağların solunması uygulamasıdır. Aromaterapide kullanılan bitkisel yağlar doğrudan solunabilir, bir difüzörle havaya dağıtılabilir veya cilde uygulanabilir.

Havuç yağının beyin ve sinir işlevini ferahlatıcı bir şekilde uyardığına ve kaygı, stres, halsizlik ve yorgunluk duygularını azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Diğer faydaları da sindirim sistemini uyarmak, karaciğer ve böbrek sağlığını geliştirmekk ve hücresel düzeyde detoksifikasyonu desteklemek şeklindedir.

Yapılan klinik araştırmalarda sonucunda bu etkileri kesin kanıtlayabilecek yeterli miktarda veri yok. Ancak çalışmalar az olsa da, Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yapılan 2013 tarihli bir çalışma, hafif düzeyde anksiyete bozukluğu olan 31 kadında 10 gün boyunca yapılan aromaterapinin sadece ruh halini subjektif olarak iyileştirmekle kalmayıp kadınların metabolik fonksiyonlarını da olumlu yönde değiştirdiğini göstermiştir. 

Kadınlar üzerindeki etkilere idrarlarından bakılmıştır.

Bilim insanlarına göre, aromaterapi tedavi öncesi değerlere kıyasla alkol, karbonhidrat ve organik asit seviyesini düşürürken arginin seviyelerini arttırmaktadır. Yani, kan damarının gevşemesine ve dolaşımı iyileştirmesine yardımcı olduğunu belirtmişlerdir.

Aynı şeyin havuç tohumu yağı sayesinde meydana gelip gelmediği tam olarak bilinmemektedir.

Havuç Yağının Cilt Üzerindeki Faydaları

Havuç yağı birçok kozmetik ürün içerisinde ve cilt bakım ürünlerinde popüler olarak kullanılan bir bileşendir. Popülerliğinin artması, cilt sağlığına faydalı çoklu özelliklere sahip olduğunu gösteren araştırmalardan ileri gelmektedir.

Portekiz’de 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre, havuç yağında güçlü antibakteriyel özellik bulunmaktadır. Kişilerde var olan stafilokok, streptokok ve listeria bakterilerinin büyümesini inhibe edebildiği sonucuna varılmıştır. Bu etki esas olarak altta bulunan deri hücrelerine zarar vermeden bakterileri öldürebilen alfa-pinen adı verilen bir kimyasalla ilişkilendirildi. 

Bunun anlamı havuç yağının bir nevi hafif etkili antibiyotik özelliği gösterdiğidir.

Ancak bilim adamları havuç yağının sadece hafif bir anti-enflamatuar özellik sergilediğini ve herhangi bir antioksidan etkisinin olmadığını bildirmişlerdir.

Tüm bilim insanlarınca havuç tohumu yağının yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğunu

  • dermatit, 
  • egzama, 
  • sedef hastalığı, 
  • döküntü,
  • yara izi
  • vitiligo tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürmüş olsalar da, bu iddiaları destekleyen çok az da olsa kanıtlar vardır.

Havuç Yağının Fazla Kullanımına Bağlı Oluşabilecek Olumsuz Etkiler

Havuç yağı, harici olarak kullanılan son derece güvenli bir yöntemdir.

Kişide kızarıklık, döküntü ve yanma hissine neden olabileceğinden, cilde asla seyreltilmemiş şekilde havuç yağını direkt olarak uygulamamalısınız.

Topikal tedavi amaçlı kullanılacaksa, havuç yağını daima tatlı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi soğuk preslenmiş başka bir yağ ile karıştırarak seyreltmeniz gerekmektedir. (Soğuk preslenmiş yağlar daha az oksidasyona uğrar ve ciltte ısı ile preslenmiş yağlara göre daha yumuşaktır. Bu nedenle soğuk sıkım tercih etmelisiniz.)

Topikal şekilde uygulanan havuç yağı ışığa duyarlılığa neden olarak deri döküntüsü ve güneş yanığı riskini daha da artırabilir. Cildinizi tahriş etmekten kaçınmak için uygulama sonrasında güneşe maruz kalmamaya özen gösterin ve güneşe çıkmanız gerekirse her zaman yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

Havuç yağı ayrıca huş ağacı, kereviz, pelin, baharat ve ilgili bitkilere (kereviz-havuç-pelin-baharat-sendromu olarak bilinen çapraz reaktif bir durum) alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Havuç yağı kullanmadan önce, seyreltilmiş şekli ile her zaman küçük çaplı bir cilt bölgesinde, üzerinizde test edin ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için gece boyunca bekleyin. Bir kızarıklık veya kaşıntı yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uyarı!

Havuç yağı hamilelik sırasında asla kullanılmamalıdır.  Çünkü rahim kasılmalarına ve nadir durumlarda düşüğe neden olabilir. Doğum kontrol ve kürtaj için havuç tohumu kullanımı uzun zamandır tarihsel tıbbi literatürde kaydedilmiştir.

Emziren anneler üzerindeki etkisi bilinmemektedir ve bundan kaçınılmalıdır.

Dahili olarak alınırsa, havuç yağı mide bulantısı, kusma, karın krampları, ishal ve konvülsiyonlara neden olabilir. Yüksek dozlar ciddi böbrek problemlerine yol açabilir.

Tüm ürünleri incelemek için tıklayın

SON EKLENEN FİRMALAR
FİRMA ARAMA
POPÜLER FİRMALAR