Teketek Haber

10. UFKA YOLCULUK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

10. UFKA YOLCULUK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
08 Temmuz 2022 - 12:46

Server Yaşam Vakfı tarafından Türkiye genelinde organize edilen; Kahramanmaraş’ta Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği’nin İl organizasyonunu üstlendiği “Sağlıklı Düşünmek” konulu 10. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması‘nın İl ödülleri Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Güzel bir geleceğin iyi niyetli, insaf sahibi, güzel ahlaklı, temiz kalpli ve doğru düşünen gençler yetiştirmekle mümkün olacağı inancıyla; İnsanlığa gerçek değerini kazandıran “doğru bilgi” ye erişim yöntemleri sunarak; okuyan, düşünen, araştıran, çözümleyen ve öğrendiklerini hayata geçiren bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla; “Düşün! Bi de Sağlıklı Düşün” parolasıyla Server Yaşam Vakfı tarafından Türkiye genelinde organize edilen; Kahramanmaraş’ta Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği’nin İl organizasyonunu üstlendiği “Sağlıklı Düşünmek” konulu 10. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması‘nın İl ödülleri sahiplerini buldu.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleşen program Pençe-Kilit Harekat Bölgesinde şehit düşen Şehit Piyade Uzman Çavuş Murat Yıldırım için okunan Fatiha’nın ardından Hafız Bekir Büyükkurt’ un Kur’an Tilaveti ile başladı.

ONLARCA MARKA PROJEYİ KAHRAMANMARAŞ HALKI İLE BULUŞTURUYORUZ

Programın açış konuşmasını yapan Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Pak; “Ülke genelinde SERVER YAŞAM VAKFI, ilimizde Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği tarafından bu yıl 10. su düzenlenen “SAĞLIKLI DÜŞÜNMEK” temalı UFKA YOLCULUK BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİNE hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Değerli misafirler,

Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği çeyrek asrı aşan bir süredir şehrimizde önemli faaliyetlere imza atmış bir sivil toplum kuruluşudur.

Merdan Derneği olarak, insanların; milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı; bilgi ve beceri yönünden günümüz ve gelecek dönemlerin gereklerine göre donanımlı; hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını benimsemiş; çevreye duyarlı; bedenen ve ruhen sağlıklı ve zinde;  üstün vasıflı, eğitimli, kültürlü, görgülü; sevgiye dayalı hizmet üreten; ülkesini, milletini ve tüm insanlığı seven; olayları gerçek boyutları ile kavrayıp olumlu yöne yönlendirebilecek analitik ve kritik düşünme yeteneğini edinmiş kişiler olarak yetişmesine katkıda bulunarak, böyle fertlerin oluşturduğu mutlu ve huzurlu bir toplum oluşmasına katkı sunmak istiyoruz.

Bu çerçevede ülke genelinde faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının proje ortağı olarak çok çeşitli faaliyetleri şehrimize kazandırmaya çalışıyoruz.

Örneğin, Server Yaşam Vakfı’nın marka projeleri olan Ufka Yolculuk ve Haydi Çocuklar Camiye Projeleri başta olmak üzere Sivil Savunmadan Çevre Faaliyetlerine kadar onlarca projeyi şehrimizde gerçekleştiriyoruz.

Değerli dostlar, bütün maddi imkânlara sahip olduğu halde arayışı bitmeyen, tatmin olamayan insanın kalbinin, ancak iç huzuru ile teskin olacağının farkındayız. Bu noktada iç huzuru konusunda farkındalık oluşturmayı, bu konuyla ilgili güncel ve dijital içerik üretmeyi ve oluşturulacak dijital platformlarla kişilerin gerçek iç huzura ulaşabilmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı düşünebilen insan, yönlendirilen değil; olup bitenin farkında, aksiyoner ve yönlendiren olacaktır. Bu nedenle uzun bir süredir bu alanda yazılım, uygulama, farkındalık projeleri ve eğitim programları yürütüyor ve bu çalışmaları yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.

Bu amaçlarla, insanlık noktasında farklılıkları değil müştereklerimizi ortaya çıkarıp, teknolojik araçları en etkin biçimde kullanarak insanları cezbedecek gönül samimiyeti ile sevgi ve şefkat dilini benimseyen, sürdürülebilir çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.

Merdan AKÇ Derneği Yönetim Kurulu adına, faaliyetlerimize manevi desteğini her zaman hissettiğimiz Sayın Valimize, maddi ve manevi katkı sunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemize, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize ve diğer kamu kuruluşlarımıza, maddi desteklerini esirgemeyen gönül dostlarımıza ve tüm yarışmacılarımıza teşekkürlerimizi arz ederim.” dedi

YARIŞMAYA 880 BİN KİŞİ KATILDI

Ufka Yolculuk İl Temsilcisi Ersoy Kaba ise yaptığı açıklamada; “ Yıllar Önce Sahih Kaynak Taramasıyla çıktığımız bu yolculukta sizlerle İSLAM İLMİHALİ, KUR’AN-I KERİM MEALİ, 1001 HADİS-İ ŞERİF, PEYGAMBER EFENDİMİZİN HAYATI, GÜZEL AHLAK …ve nice güzel yolculuğu birlikte tamamladık.

Bugün de burada 10. Sunu tamamlamak üzere bir aradayız.

Türkiye Genelinde 880.000 Yarışmacının katıldığı UFKAYOLCULUK 10 Bilgi ve Kültür Yarışmalarına; İlkokul, Ortaokul, Lise ve Yetişkin Kategorilerinde İlimizden yaklaşık 28.000 yarışmacımız katıldı.

12 Haziran 2022 Pazar günü yapılan 2. Online sınavı sonucunda ilimizden Türkiye Genelinde ilk 50 ye 5 yarışmacımız girerek büyük bir başarı elde etmişlerdir. Öncelikle dereceye giren kardeşlerimiz olmak üzere tüm yarışmacılarımızı tebrik ediyoruz.

Kaybedeni olmayan, katılan herkesin kazandığı bu yarışmada Türkiye Geneli ödüllerinin yanı sıra Kahramanmaraş’ta her kategoride ilk 10’ a giren, toplamda 40 yarışmacılarımızı çeşitli miktarlarda para ödülü ile ödüllendiriyoruz.

Bu yolculuğumuzun güzelleşmesine katkıda bulunan, destek veren, Başta sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İl Milli Eğitim Müdürümüze, Tüm Sponsorlarımıza; Kaybedeni olmayan bu yolda yarışmacısı, bu işe gönül vereni, Yıllık iznini bu yarışmaya bir kişiyi daha kaydedebilir miyim diye bu yolda kullananı, Arkadaşını yarışmaya ikna edeni, kısaca maddi ve manevi olarak bu yolculuğa destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından çekilen aile fotoğrafı ile ödül töreni sona erdi.