Teketek Haber

90 GÜNDE TAMAMLANACAK…

90 GÜNDE TAMAMLANACAK…
13 Haziran 2022 - 12:37

Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak Projesinin Temeli Atıldı

Şehrin doğusuyla batısını birbirine kesintisiz bağlayacak Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projesinin temeli atıldı. Başkan Hayrettin Güngör, “Şehrimizin doğu bölgesini batı bölgesine bağlayan aynı zamanda Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayan Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projemizin temel atma töreni gerçekleştiriyoruz. 55 Milyon TL’lik bir yatırım bedeli var. İnşallah 90 gün içerisinde çalışmamızı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, yeni ulaşım yatırımlarını şehre kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projesinde temel atma töreni gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Habibe Öçal ve Cihat Sezal, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, Gençlik Kolları Başkanı Feyzullah Eren Aşçı, KSÜ Rektörü Niyazi Can, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar da yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, programı nedeniyle törene katılamayan AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın gönderdiği telgraf okundu.

Hedef 90 Gün

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehrimizin doğu bölgesini batı bölgesine bağlayan aynı zamanda Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayan Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projemizin temel atma töreni gerçekleştiriyoruz. Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projesi şehrimiz için çok önemli bir yatırım. 55 Milyon TL’lik bir yatırım bedeli var. Projemizi hayata geçirmek için de 90 günlük bir süre belirledik. Bunun için de şantiye alanımıza bir zaman sayacı koyduk. Sayaç bugünden itibaren 90’dan geriye doğru saymaya başlayacak. İnşallah 90 gün içerisinde Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projemizi hayata geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Üst Düzey Bir Koordinasyonla Çalışıyoruz

Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerinde ve kırsalda yatırımların artarak devam ettiğini belirten Başkan Hayrettin Güngör, “Göreve geldiğimizde ilk işimiz mali yapımızı düzenlemek oldu. Bu süreçte paydaşlarımızla da istişareler yaparak şehrimizin eksiklerini tespit ettik. İnce eleyip sık dokuyarak şehrimize kazandıracağımız yatırımların projelerini hazırladık. Hamdolsun geldiğimiz noktada Kahramanmaraş’ımızın tüm ilçelerinde ve kırsal mahallelerinde Büyükşehir Belediyesi olarak çok güzel yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu süreçte ilçe belediyelerimizle de üst düzey bir koordinasyon sağladık. Merkezi hükümetimiz de şehrimize çok ciddi yatırımlar kazandırdı. Merkezi hükümetimizin şehrimize yaptığı yatırımların bedeli 50 Milyar TL’nin üzerinde. Şehrimizde büyük bir master plan hazırladık ve bu plan doğrultusunda yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ulaşım Ağımızı Geliştiriyoruz

Şehirde devam eden ulaşım yatırımlarından bahseden Başkan Hayrettin Güngör, “Bilindiği üzere kuzey çevre yolumuz şehrimiz için çok önemli bir arter. Daha önce burada kısmi bir çalışma yapılmış ancak buranın tamamen hizmete açılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız şehrimizi ziyarete geldiğinde konuyu kendisine arz ettik. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız da burasının Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi talimatını verdi. Karayollarımız da buranın projesinde son aşamaya geldi. Önsen bölgesine ulaşım sağlayan İmran Kılıç Köprüsü ve Bulvarı projemizde de çalışmalarımız hızla devam ediyor. Hamdolsun burada da son aşamaya geldik. İnşallah en kısa sürede burasının da açılışını yaparak hemşerilerimiz hizmetine sunacağız” dedi.

100 Milyon Euro’luk Altyapı Yatırımı

Şehirde gerçekleştirilen altyapı yatırımlarının önemini vurgulayan Başkan Hayrettin Güngör, “Şehrimizde özellikle Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerimizin ciddi altyapı yatırımlarına ihtiyacı var. Dolayısıyla bu bölgelerde altyapımızı komple yenilememiz gerekiyordu. Bunun için ciddi bir çalışma yaptık. Bu noktada, AB Fonu’ndan yarısı hibe diğer yarısı ise çok uzun vadeli kredi olmak üzere toplamda 100 Milyon Euro finansman sağladık. Sağladığımız bu finansmanın tamamına yakını altyapı çalışmalarında kullanılacak. İnşallah altyapı çalışmalarımız sayesinde en az 100 yıllık geleceğimize katkıda bulunacak bir yatırımı daha şehrimize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Dönüşüm Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor

Şehirde devam eden ve planlanan dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Güngör, “Şehrimizde dönüşüm ihtiyacı olan alan sayısı çok fazla. Bu noktada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve TOKİ iş birliğiyle şehrimizde gerçekleştirdiğimiz dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Dün de Bakanımız Sayın Murat Kurum ile bir araya gelerek projelerin uygulama süreçleri hakkında değerlendirmelerde bulunduk. İnşallah yakın zamanda Tekke’de de dönüşüm projemizi hayata geçireceğiz. Bakanlığımızla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz Valilik Meydan projemizde de çalışmalar süratle devam ediyor. Yıkım çalışmalarında son aşamaya geldik. Yaklaşık 120 dönümlük alana sahip Hanefi Mahçiçek Stadyumu’nun bulunduğu alana yeni Kahramanmaraş Stadyumu kazandıracağız. Yakın zamanda buranın da ihalesini yaparak derhal yapım aşamasına başlayacağız” dedi.

Kahramanmaraş İçin Hareketli Bir Yatırım Dönemi Olacak

Temel atma töreninde konuşan İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, “Şehrimiz için son derece önemli bir yatırım olan Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projesinin temel atma töreninde yer almaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bugün Dulkadiroğlu ilçemiz ve şehrimiz için son derece önemli olan bir yatırımın temelini atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde şehrimizde ve ülkemizde yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. İnanıyorum ki bu sezon Kahramanmaraş için yatırım bakımından çok hareketli bir dönem olacak” dedi. Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak projesinin temeli atıldı.