Teketek Haber

ALTINDA YÜKSELİŞ

Altın yatırımcıları çarşamba günü yapılacak Fed toplantısına odaklanmışken geçen haftayı en iyi performanslarından biriyle kapatan altın yeni haftaya yatay bir seyirle başladı.

ALTINDA YÜKSELİŞ
15 Mart 2021 - 11:10

Altın, enflasyon endişeleriyle kazançlarını korurken yatırımcılar bu hafta yapılacak Fed toplantısına odaklandı. Gram altın ise geçen hafta kapanışa doğru hem Dolar/TL ’deki yükseliş hem küresel altın fiyatlarındaki artıştan destek bularak yeni haftaya 420 TL civarında başladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Biden yönetiminin ekonomiye 1,9 trilyon dolarlık pandemi yardımı sağladığı bir dönemde ABD’nin enflasyon risklerinin yönetilebilir olduğunu, tam istihdama dönüşün ise ufukta gözüktüğünü söyledi.

Hafta sonu ABC televizyonunda bir programa katılan Yellen “Enflasyon riski var mı? Küçük bir risk söz konusu ve bence bu risk yönetilebilir” ifadelerini kullandı. Yellen, Kovid-19 salgınının ABD’ye yayılmasıyla birlikte düşüş yaşanan bazı fiyatlarda toparlanma yaşandığını ancak bunun geçici bir fiyat hareketi olduğunu söyledi.

ONS ALTIN

Altın, art arda üç hafta düşüş yaşadıktan sonra geçen haftayı yüzde 1,55 kazançla kapatarak 2021 yılının en iyi haftalık performansını göstermiş oldu fakat Mart ayı başına göre hala kayıp bölgesinde.

Geçen hafta 1.680 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın, yeni haftaya yatay bir seyirle ons başına 1.726 dolar civarında başladı.

GRAM ALTIN

Gram altın, geçen hafta ABD Hazine tahvili faizlerinin azalmasından dolayı dolar/TL’de yaşanan düşüşle birlikte 414 TL civarına kadar gerilemişti. Tahvil faizleri ve küresel altın fiyatlarının yeniden yükselmesiyle beraber gram altın haftayı yatay kapatmıştı.

Yeni haftaya da yatay bir seyirle başlayan gram altın, 420 TL civarında bulunuyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin