Teketek Haber

BAKAN KURUM’DAN RAYLI SİSTEM MÜJDESİ

BAKAN KURUM’DAN RAYLI SİSTEM MÜJDESİ
08 Temmuz 2024 - 10:53

Bakan Kurum: “Hemşehrilerimizi Yeni Yuvalarına Kavuşturacağız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, programı kapsamında Kahramanmaraş’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Bakan Kurum; kalıcı konutların inşasından heyelan bölgesine, fay sakınım bandından raylı sistemlere kadar pek çok müjde sıraladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, alanda yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Kahramanmaraş’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u makamında ağırladı. 66. Hükümet Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Vali Mükerrem Ünlüer, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici, Dr. Tuba Köksal, Mevlüt Kurt ve Prof. Dr. Mehmet Şahin, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan ve ilçe belediye başkanlarının da yer aldığı ziyarette Başkan Fırat Görgel, yeni Kahramanmaraş’ın imar ve inşası noktasında yürütülen ve planlanan çalışmalara ilişkin Bakan Kurum’a bilgiler aktardı. Makam ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda iş insanları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Kurum, şehrin tekrar ayağa kaldırılması noktasında planlanan projelerden bahsederken katılımcıların sorularını da yanıtladı. Toplantının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve beraberindeki heyet, kentsel tasarım alanlarını ziyaret ederek çalışmalara ilişkin son bilgileri aldı.

Kurum: “17 Bin 592 Konut Teslim Edildi”

Alan ziyaretinin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Bakan Murat Kurum, “Bugüne kadar Kahramanmaraş’ta 17 bin 592 konutumuzu hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik. Teslimlerimiz etap etap sürüyor. Onikişubat ilçemizde Yusuflar, Azerbaycan, Pınarbaşı ve Şehit Evliya mahallelerimizde, Dulkadiroğlu’nda İsmetpaşa, Yenişehir, Yahya Kemal ve Doğukent mahallelerimizde, Elbistan’da Güneşli ve Kümbet mahallelerimizde, Çağlayancerit’te İstiklal ve Fatih mahallelerimizde, Pazarcık’ta Ademoğlu ve Yukarı Pazarcık mahallelerimizde ve Türkoğlu’nda Gaziler Mahallemizde 71 bin 568 konutun yapımı projelendirme çalışmalarıyla birlikte süratle devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Heyelan Bölgesi ve Fay Sakınım Bandı

Bakan Murat Kurum açıklamalarının devamında, “Heyelan bölgesi ve fay hatlarıyla ilgili bir süreç var. Alanında uzman kişiler tarafından bu alanlarda bir dizi çalışma yapıldı. Heyelan bölgesine ilişkin bizlere de bir ön rapor sunuldu. İnşallah önümüzdeki hafta buradaki kararımızı yerleşime uygunluk noktasında verme arzusu içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki hafta Boğaziçi’ne ilişkin kesin sonuçları vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Vadi ve Ağcalı mahallelerimizdeki neticeyi de Ekim ayında vatandaşlarımıza bildireceğiz. Fay sakınım bandında da hocalarımız çalışıyor. Numuneler alındı. Bu süreç de takibimizde. Bu sürecin de Ağustos ayında nihayetlenmesini bekliyoruz. İnşallah Kahramanmaraş’ta yeni yuvalarına kavuşmayan tek bir depremzede kardeşimizi bırakmayacağız” cümlelerini kaydetti.

Raylı Sistem Müjdesi

Bakan Kurum açıklamalarını, “Şehirlerimizi planlarken en az 50 yıllık projeksiyonla bakıyoruz. Kahramanmaraş’ın da önümüzdeki 50 yılda ihtiyaçları nelerdir noktasında Büyükşehir Belediyemizle istişare halindeyiz. Bunlardan bir tanesi de raylı sistem. Kahramanmaraş’ta toplu ulaşımı daha da güçlendirmek için raylı sistem üzerinde çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin çalışmasına müteakip gerekli adımları atacağız. Bunun müjdesini de inşallah önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız Kahramanmaraşlı vatandaşlarımızla paylaşacaktır” cümleleriyle noktaladı.