Teketek Haber

Bankalar vatandaşı uyardı

Bankalar vatandaşı uyardı
22 Şubat 2024 - 14:11
Türkiye’de son yıllarda dizginlenemeyen enflasyon, etkisini ATM’lerde de hissettirmeye başladı. Bu doğrultuda ATM’lere para tedavülünde zorlanan Bankalar, müşterilerini uyarmaya başladı. Bu para artık ATM’lerden çekilemeyecek.

Bankalar, şube sayılarını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yapmış ve bu doğrultuda ATM işlemlerinde de değişikliklere gitmiştir. Para çekme ve yatırma limitlerinde yapılan değişiklikler resmi olarak duyurulmuş ve birçok banka, 10 TL’lik banknotları ATM’lerde kullanım dışı bırakmıştır. Bu durum, ülkedeki enflasyonun ciddiyetini vurgulamaktadır.

Bankalar, önceden belirlenen banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini artırmıştır, ancak bu duruma tepki gösterenler bulunmaktadır. Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM’lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtmiştir.

Prof. Dr. Şenol Babuşçu, alım gücünün hızla azalması ve bankaların iş yükünü azaltma çabaları nedeniyle ATM’lerdeki 10 TL’lik banknotları kaldırdığını açıklamıştır. Türkiye’de enflasyonun ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan uzmanlara göre, bu durum, 200 TL’nin kullanımının artması ve 10 TL’nin alım gücünün azalmasıyla ilgilidir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin