Teketek Haber

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLUNA BÜYÜK İLGİ ÜYE SAYISI 20 BİNE ULAŞTI

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLUNA BÜYÜK İLGİ ÜYE SAYISI 20 BİNE ULAŞTI
30 Ocak 2018 - 20:58

İnsanlığa hizmet için çalışan Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi, Bisiklet ve Yürüyüş Yolu projesiyle vatandaştan tam not aldı. Özellikle hafta sonu adım atacak yer kalmayan tesiste, üye sayısı 20 Bine ulaştı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in, Kahramanmaraş’a hediye niteliğinde yapmış olduğu önemli projelerden biri olan Bisiklet ve Yürüyüş Yolu’na Kahramanmaraş halkı büyük ilgi gösteriyor. Hafta sonları tatil günlerini değerlendirmek için ailelerin uğrak mekânı olan tesiste 3 aylık zaman diliminde üye sayısı 20 Bine ulaştı. Cumartesi-pazar günü tesisi kullanan kişi sayısı ise 2971 oldu.

Kısa sürede 62.519 kez hizmet alınan tesiste; 9 km kesintisiz yol boyunca, 6 noktada farklı kondisyon alanları, yürüyüş alanları ve 720 adet bisiklet otoparkı, 240 araçlık otopark,1976 m²  model uçak pisti ve 560 m²’lik kafeterya bulunuyor.

Bisiklete farklı bir bakış açısı kazandıran Onikişubat Belediyesi, anneleri, bebekleri, çocukları ve eğlenceli zaman geçirmek için gelen grupları düşünerek ilginç ve dikkat çekici bisikletler tasarladı.

İŞTE O BİSİKLETLERDEN BAZILARI

Velomobil: Adı üstünde bisiklet ve otomobil karışımı bir ulaşım aracı velomobil. Üstü açık bir otomobili andırıyor. Oturma düzeni ve direksiyonu otomobilden, hareket ve aktarma sistemleri ise bisikletten alınmış. Onikişubat bisiklet parkurunda dört ve altı kişilik olanları var. Gücünü dört kişiliklerde arkada bulunan iki pedalla, altı kişilik olanlarda ise arka iki sırada bulunan dört pedalla tekerlere aktarıyor.

Kalabalık aileler için parkurdaki en uygun seçenek olan velomobillerin bazı modellerinde elektrik desteği de var.

Üçlü Akülü Bisiklet: Önde bir ve arkada iki teker olmak üzere üç tekerlekli bu bisikletlerde sürücünün arkasında iki küçük çocuğun oturabileceği geniş bir koltuk mevcut. İki çocuklu aileler için uygun.

Pusetli Bisiklet: Bebeğiyle birlikte parkuru ziyaret edenler için en uygun araç pusetli bisikletler. Önde iki ve arkada bir tane olmak üzere üç tekerlekli ve görece hafif olan bu modelleri kullanması velomobillere göre çok daha kolay. Geniş koltuklarıyla sürücüye rahat bir oturma olanağı sağlıyor. Bebeğinizi önünüzdeki pusete emniyet kemeriyle bağlayarak güvenle pedallayabilirsiniz. Üstelik ikiz pusetli modelleri de var.

Tandem Bisiklet: Klasik iki tekerlekli bisikletlerin çift kişilik olanlarına tandem bisiklet deniyor. Her iki yolcu pedal çevirerek hareketi sağlıyor bu tarz bisikletlerde. Parkurda birkaç çeşit tandem bisiklet gördüm. Bazı modellerinde her iki yolcu için bardak koyma bölmeleri var. Bir diğerinde arka koltuğun önünde küçük çocuklar için üçüncü bir pedalsız koltuk bulunuyor. Çiftler ve küçük çocuklu üç kişilik aileler için uygun.

Yatay Bisiklet: İnsan vücuduna uygun ergonomik tasarıma sahip bu bisikletlerin, omurgayı yormayacak şekilde tasarlanan sırt dayanağı olan koltuğu, klasik bisikletlere göre yere daha yakın. Yatay bisikleti kullanmak için arkanıza yaslanıp sırtınızdan aldığınız kuvvetle ön tekere yakın ve koltukla aynı yükseklikte olan pedalları çevirmeniz gerekiyor. Normal bisikletlerden uzun direksiyonunun sağa-sola değil de aşağı-yukarı yönde hareket ediyor. Bazılarında çocuk bisikletlerinde olduğu gibi arkaya denge tekerleri de mevcut.

Eliptik Bisiklet: Çevirmeli dairesel pedal yerine koşu bandı tarzında eksantirik pedalları var eliptik bisikletin. Ayaklarınızı bıraktığınız pedallarda koşma hareketi yaparak gücü tekerlere aktarıyorsunuz. Koltuğu bulunmayan eliptik bisiklette sürekli ayakta durmanız gerekiyor. Bu yönüyle sürüş sırasında manzarayı yüksekten daha geniş açısıyla seyretme imkanı mevcut.

Tek Teker: Genellikle sirklerde gördüğümüz tek tekerlekli bisikletler de parkurda var. Çevirdiğiniz yöne göre öne ve arkaya giden tek tekerde fren yok. Teker, pedallar ve koltuktan oluşan bu bisiklet garip görünse de dünyada günlük hayatta kullananların sayısı giderek artıyor.

Katlanır Bisiklet: Parkurda farklı tasarımlara sahip katlanır bisikletler, 16 inçlik küçük tekerlekli, bazı modelleri zincir yerine lastik kayışlı bu bisikletler her yaştan kullanıcıya hitap ediyor bu modeller parkurun en çok rağbet gören bisikletleri arasında.

Klasik Bisiklet: Parkurda sıradışı bisikletler dışında alışılmış dağ ve yol bisikletleri de mevcut. Çizgiyi aşmaya gerek yok diyenler yüzlerce klasik içinden bir tanesini seçebilir.

ONİKİŞUBAT BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ  YOLUNA NASIL GİDİLİR?

Şehir merkezi, Antep ve Adana istikametinden ulaşım sağlamak istiyorsanız, Kayseri yoluna sürüp Ceyhan’ın üzerinden geçmeden Kılavuzlu trafik ışıklarında u-dönüşü yapmalısınız. Dönüş sonrası bir km ileride sağda parkuru göreceksiniz. Kılavuzlu, OSB ve Hasancıklı dolmuşları ile tesise ulaşılabilir.

Kayseri istikametinden gelenleri şehrin girişinde Ceyhan üzerinde bulunan Hasancıklı Köprüsü karşılayacaktır. Köprüyü geçtikten bir buçuk km sonra sağda genişçe bir kanalın kıyısında bisiklet parkurunu görebilirsiniz.