Teketek Haber

BÜYÜKŞEHİR ÇİFTÇİLERİN YANINDA

BÜYÜKŞEHİR ÇİFTÇİLERİN YANINDA
20 Şubat 2018 - 20:03

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekâtına destek amacıyla zeytin fidanı dağıtıldı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi önünde gerçekleştirilen fidan dağıtım töreninde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Beleidye Başkanı fatih Mehmet Erkoç, çiftçilere dağıtılacak zeytin fidanlarını Afrin’de Mehmetçiğin sürdürdüğü operasyonlarda şehit düşen askerler adına dikilmesini istedi.

ZEYTİN FİDANLARINI ŞEHİTLERİMİZİN ADINA DİKİN

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bugün burada dağıtacağımız fidanları, Afrin’de Kahraman Ordumuzun sürdürdüğü operasyonlarda şehit düşen kardeşlerimizin adına dikmenizi istiyorum.

Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında 735000 adet Çilek Fidesi, 23025 adet Elma Fidanı, 548.115 adet Zeytin Fidanı 169.445 adet Ceviz Fidanı çiftçilerimize dağıtılmıştır. Bugün ise 150 bin adet Zeytin ve 60 bin adet Ceviz fidanı dağıtacağız.

Çiftçilerimize destek kapsamında 178 bin 804 metre Sulama Borusu verdik ve Sulama Tesisleri yapımı için toplamda 4170.559,65 TL’lik bir yatırım yapılarak çiftçilerimizin arazilerinin sulanmasına katkıda bulunduk.

6 mahallemize 1 adet Tarımsal Destek Amaçlı Taş Toplama Makinası, 10 Adet Ceviz Hasat Makinası hibe ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 100 Adet Hayvan içme Suyu İçin Sıvat alınarak Vatandaşlarımıza hibe olarak verdik.

Kuzey İlçelerimizde bulunan Meyve üreticilerimiz için Göksun ilçemize 3000 tonluk Soğuk hava deposu ihalesi yapılmış olup 7.770.000,00 TL’lik yatırım 2018 yılı meyve hasat zamanına yetiştirilerek faaliyete geçecektir.

8200 Adet F1 Melezi Kafkas Irkı Ana Arı il genelinde dağıtılarak 216.000,00 TL’lik destek ile arıcılık sektörüne destek verdik.

Afşin ve Elbistan Kömür Sahasında çıkan Gidyanın Fındık verimini artırmasının tespiti neticesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Pazar oluşturma gayreti ile 48 ton gidya toprağı gönderdik.

Türkiye’de ilk defa 2014 yılında Elbistan ilçesi Çatova mahallesinde görülen Nodüler Eksantem Hastalığı çıkmış olup 2014 ile 2018 yılları arasında 615 bin Büyükbaş hayvanı aşılayarak toplamda 900 bin TL harcanarak bu hastalığın tüm ülkeye yayılmasını önledik.

Bunun yanı sıra Afşin, Göksun, Andırın, Pazarcık ve Çağlayancerit ilçelerimize Modüler kesimhaneler kurarak bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın daha hijyenik ve sağlıklı et tüketebilmeleri için 2 milyon 938 bin 968 TL’lik bir yatırım yaparak hizmete açmış bulunmaktayız.

İlimizin Büyükşehir olması itibarı ile Elbistan Belediyesinden devir aldığımız atıl durumdaki Elbistan Kesimhanesi yıkılarak yerine 1 milyon 500 binTL’lik  Modern bir kesimhaneyi ilçemize kazandırdık.

1967 yılında yapılmış olup 2016 yılına kadar faaliyetine devam eden Kafum Fuar Alanı yanında bulunan mezbahane yıkılarak Türkoğlu İlçesi Kılılı Mahallesine taşınarak 1 milyon 300 bin TL’lik bir yatırım ile modern bir kesimhaneyi de hizmete açmış bulunmaktayız.

30 bin 920 metrekarelik bir arazi üzerine 4 milyon 500 bin TL’ye yapılan 1000 adet Büyükbaş ve 1500 küçükbaş kapasiteli, bölgenin en büyük Canlı Hayvan Borsasını hizmete açtık.

Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılından bu yana çiftçilerimize 28 milyon 502 bin TL yatırım yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Burada çiftçi kardeşlerimize çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü sizler bu zeytin fidanlarını alıp yetiştirmek suretiyle milli sermayeye katkıda bulunuyorsunuz ve Milli bir ürüne sahip çıkıyorsunuz. Bundan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

SOSYAL REFAHI YÜKSELTMEK HEPİMİZİN GÖREVİ

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan: “Maişetimizin teminatı olan özellikle geleneğimizde, kültürümüzde çok önemli bir yeri olan zeytin ağacının yetiştirilmesi, geliştirilmesi, ticaretinin, sanayisinin geliştirilmesi hem şehrimiz açısından, hem ülkemiz açısından hem de insanlık açısından çok önemli bir husus. Bu yönüyle öncelikle Büyükşehir Belediyemizi baştan tebrik ediyorum. Böylesine bir hizmeti ve imkanı insanlarımıza sundukları için.

İnsanlarımızın sosyal refah seviyelerini yükseltilmesi Milli hedeflerimiz arasında. Devletimiz ve hükümetimiz bu konuda almış olduğu tedbirlerle, Anadolu’nun dört bir yanında kırsalda dahi yaşam kalitesini artırma stratejisini benimsemiş ve bu stratejiyi uygulamak için her birimize ayrı ayrı görevler vermiştir. Bu görevleri çok güzel bir şekilde Kahramanmaraş’ta emektarlarımız, alın terini döken siz çiftçilerimizin öncülük etmiş olmalarından büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dağıtımına geçildi ve Kahramanmaraş Valisi  Vahdettin Özkan ,Hartlap Mahallesi’nden Ökkeş Çelik’e, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Çakırdere Mahallesi’nden Mustafa Pınar’a, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir  Ilıca Mahallesi’nden Mustafa Kaçamaz’a, İl Jandarma Komutanı Cafer Öz Döngele Mahallesi’nden Yasin Alıç’a, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci Bulutoğlu Mahallesi’nden Oğuz Gürbak’a, Ziraat  Odası Başkanı  Mehmet Çetinkaya Bulanık Mahallesi’nden Hanifi Karakış’a, Tarım İl Müdür vekili Mustafa Bozkurt Kazanlıpıanr Mahallesi’nden Kadir Çamkömürü’ne, Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen Alibeyuşağı Mahallesi’nden Halil Akdaş’a, AK Parti Dulkadiroğlu İl Başkanı Ömer Bilal Oruç Debgici Elmalar Mahallesi’nden Doğan Çolak’a AK Parti Oniki Şubat İlçe Başkanı Fırat Görgel Baydemirli Mahallesi’nden Cuma Ali Açıkgöz’e, Onikişubat Muhtarlar Dernek Başkanı Ramazan Gürbak Hamza Tekçe’ye fidanlarını verdiler.

Zeytin ve ceviz fidanı almak için müracaat eden çiftçiler 15 günlük zaman diliminde 150 bin zeytin fidanı ve60 bin ceviz fidanını toprakla buluşturacaklar.