marmaris tekne turları
ÇALIŞMA OFİSLERİ VE ÜRETİM ALANLARINDA HİJYENE DİKKAT « Teketek Haber

Teketek Haber

ÇALIŞMA OFİSLERİ VE ÜRETİM ALANLARINDA HİJYENE DİKKAT

ÇALIŞMA OFİSLERİ VE ÜRETİM ALANLARINDA HİJYENE DİKKAT
17 Ekim 2021 - 18:13

İş yerlerindeki çalışma ofisleri ve üretim alanlarında uygulanan hijyen yöntemleri büyük önem taşıyor.

Okul ve iş yerlerinin açılmasıyla birlikte tam normalleşme adımları atılırken, uzmanlar pandeminin devam ettiğinin altını ısrarla çiziyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak tedbiri elden bırakmamak gerekirken, toplu kullanım alanlarının belirli kurallar çerçevesinde dezenfekte edilmesi üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında geliyor. Fabrikalar, plazalar gibi özel ve çok sayıda kişinin çalıştığı işletmelerdeki çalışma ofisleri ve üretim alanları çok sayıda kişi tarafından kullanıldığı için sıkı tedbirler alınması gerekiyor.

İş yerleri, okullar, oteller gibi insanların bir arada faaliyet gösterdiği alanlara özel hijyen planları geliştiren, endüstriyel temizlik makineleri ve ürünleri markası Nilco’nun Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Hakan Mete konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ofis çalışanlarının masalarının, sandalyelerinin, masa üstü aletlerinin tümünün temizliği ve dezenfektasyonu titizlikle yapılmalıdır. Ortak araç kullanımının mümkün olduğu kadar önüne geçilmeli, kullanılması zorunlu olan araçlar her bireysel kullanım sonrası dezenfekte edilmelidir. Zeminler, camlar, duvarlar, çöp kovalarının dezenfektasyonu aksatılmamalıdır. Pandemi nedeni ile sosyal mesafe özenle korunmalı, kalabalık ortamlarda muhakkak maske takılmalıdır. Havalandırma ve klima filtreleri iyice temizlenip dezenfekte edilerek ortam havasının temizlenmesi sağlanmalıdır. Rutin aralıklarla ortam dezenfektasyonu uygulanmalıdır.”

Üretim Alanlarında Çok Dikkatli Olunmalı

Üretim alanlarında çok sayıda bireyin birlikte çalışarak çok fazla ortak materyal kullandığına dikkat çeken Hakan Mete, “Çalışma alanında yer alan ve birden fazla personelin ortak temas ettiği kontrol panelleri, el aletleri gibi materyaller için; kullanım şartları, kullanım sıklığı, kullanıcı sayısı vb. kriterlere göre temizlik ve hijyen programları oluşturularak uygulanmalıdır.

Kullanılan makinaların yüzey temizlikleri için üretici firmaların belirlediği kriterler de dikkate alınarak dezenfektasyon uygulanmalı ve istenmeyen durumların önüne geçilmelidir. Havalandırma sistemi filtrelerinin düzenli temizliği ve dezenfektasyonu titizlikle yapılarak, mekana temiz hava girişi artırılmalıdır.

Personelin ortak kullandığı ekipman ve çalışma alanları mümkün olduğunca her kullanımdan önce düzenli olarak dezenfekte etmelidir. Taşıma ve istifleme araçlarının düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri yapılmalıdır.

Tek kullanımlık olmayan kişisel koruyucu ekipmanların başka bir personel tarafından kullanılmasının muhakkak önüne geçilmelidir. Ortak kullanılabilecek baret, gözlük, emniyet kemeri vb. araçların her kullanım sonrası temizlik ve dezenfektasyonu sağlanmalıdır.

Çalışanlar arasında çalışma mesafesi ayarlanmalı, mümkün olmayan durumda mutlaka maske dışında siperlik takılmalıdır.” dedi.

Holzentsorgung Berlin