Teketek Haber

CUMHUR BAKANI ERDOĞAN: BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

CUMHUR BAKANI ERDOĞAN: BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
25 Şubat 2018 - 13:03

“Bize terör örgütleri üzerinden yapılanlar, milletimizin sakalını kesmeye benzer. Halbuki biz harekete geçtiğimizde o teröristleri tümüyle imha ederek, inşası için var güçleriyle çalıştıkları yapının kollarını, kanatlarını kırarız haberleri yok. Kesilen sakal daha gür olarak çıkar. Ama giden kol, kanat geri gelmez”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, 81 vilayetiyle 81 milyon vatandaşıyla 98 yıl önceki Maraş olup istiklaline ve istikbaline el uzatanlara karşı topyekun kıyama kalkmıştır. Son 4-5 yıldır ülkemize yönelik o kadar çok saldırı oldu ki, artık milletimizin sabrı kalmadı. Bıçak kemiğe dayandı.” dedi.

Erdoğan, Kahramanmaraş Spor Kompleksi’ndeki salonda düzenlenen partisinin 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisini coşkuyla karşılayanlara teşekkür etti.

“Bu heyecanınız, bu coşkunuz ve buradan Maraş’ın tüm ilçelerindeki ve mahallelerindeki vatandaşlarıma selamlarımı iletiyorum.” diyerek kendisini karşılayanları selamlayan Erdoğan, kuruluşundan bugüne kadar AK Parti’nin tüm teşkilatlarında vazife yapanlara teşekkür etti, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diledi.

Erdoğan, kongrenin, Kahramanmaraş ile ülke, millet ve demokrasi için hayırlı olmasını temenni etti.

“Kahramanmaraş, siz bir başkasınız. Siz 16 Nisan halk oylamasında yüzde 74’lük ‘Evet’ oranıyla tüm Türkiye içinde yedinci sırada yer alarak destan yazdınız.” ifadesini kullanan Erdoğan, “Şiir yazdığınızı bilirdim, makaleleri de bilirdim. Ama destan yazdığınızı da öğrenmiş oldum. Bu, Maraş’ın son yıllardaki seçimlerde ortaya koyduğu en iyi neticedir.” diye konuştu.

Yaklaşık bir yıl önce toplu açılış töreni nedeniyle Kahramanmaraş’a geldiğinde kendisine verdikleri sözü tutan “edelere” teşekkür eden Erdoğan, şöyle devam etti:”Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelemizde Maraş’ın verdiği bu desteği asla unutmayacağız. 2023 hedeflerimiz konusunda bu şehri yine en önde görmek istiyoruz. Bu kutlu şehir, tarihin her döneminde ülkesine, milletine, ezanına, bayrağına, özgürlüğüne, geleceğine her daim sahip çıkmıştır. Maraş’ın kahramanlığı öyle sözde değildir. Bu şehrin insanlarının sözüyle, edasıyla, her halinden kahramanlık akar.”

 “Kahramanlık unvanının ve madalyasının bu şehre çok yakıştığı bir gerçek”

“Zafer yolu vardı kara bağrında / Nice canlar helak oldu yolunda / Bütün ülkemizde Anadolu’da / Siftah mermisini yaktı Maraşlı. Eser oldu bu iş tarihte durur. İnsanlar fanidir sonunda ölür / Haksızlık sonunda belasını bulur / Unutulmaz bir iş yaptı Maraşlı.” şiirini okuyan Erdoğan, cesaretiyle, gözünün kararlılığıyla, çalışkanlığıyla destanlara konu olan Kahramanmaraş’ın, gönül dünyasının zenginliğiyle de Türkiye’de apayrı bir yere sahip olduğunu belirtti.

Necip Fazıl’dan Abdürrahim Karakoç’a, Cahit Zarifoğlu’ndan Erdem Beyazıt’a, Nuri Pakdil’den Rasim Özdenören’e kadar nice şairin, yazarın, fikir/düşünce adamının bu şehirden çıkmasının bir sebebinin olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bunların da durup dururken olmadığını vurgulayarak, “Dertli adam oldukları için yazdılar. Dertli adam oldukları için o şiirleri döktürdüler. Güzel insanların şehri Maraş’ın mümbitliği havasından mıdır, suyundan mıdır bilmiyoruz ama ‘kahramanlık’ unvanının ve madalyasının bu şehre çok yakıştığı bir gerçektir onu biliyoruz.” dedi.

“Bıçak kemiğe dayandı”

Erdoğan, Türkiye’nin bugün, Kahramanmaraş’ın 98 yıl önce zaferle neticelendirdiği kahramanlığı tüm güney sınırları boyunca sergilediğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Türkiye, 81 vilayetiyle 81 milyon vatandaşıyla 98 yıl önceki Maraş olup istiklaline ve istikbaline el uzatanlara karşı topyekun kıyama kalkmıştır. Son 4-5 yıldır ülkemize yönelik o kadar çok saldırı oldu ki, artık milletimizin sabrı kalmadı. Bıçak kemiğe dayandı. Sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturarak bizi binlerce yıllık komşularından, kardeşlerinden, ayrılmaz bir parçamız olan coğrafyalardan koparmak istiyorlar. Bu uğurda, adını sürekli değiştirmelerine, tüm cilalamalarına rağmen, çabalamalarına rağmen terör örgütleriyle kol kola girmekten çekinmiyorlar. Teröristin yanında poz verdiklerinde Türkiye’yi korkutabileceklerini sanıyorlar. Halbuki bu görüntü sadece onların asırlardır dünyaya empoze ettikleri demokrasi, meşruiyet, hak, özgürlük gibi kavramların içini boşaltıyor. Bize terör örgütleri üzerinden yapılanlar, milletimizin sakalını kesmeye benzer. Halbuki biz harekete geçtiğimizde o teröristleri tümüyle imha ederek, inşası için var güçleriyle çalıştıkları yapının kollarını, kanatlarını kırarız haberleri yok. Kesilen sakal daha gür olarak çıkar. Ama giden kol, kanat geri gelmez.”

Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısının 1931 olduğunu açıkladı.

“Reis bizi Afrin’e götür” sloganına Erdoğan, “Edeler, 15 Temmuz’da ne dedik? ‘Meydanlara’ dedik. Siz ne yaptınız, 15 Temmuz’da meydanlara döküldünüz. Şimdi de böyle bir karar aldığımız anda, hemen haberi veririz, önce şahsım sonra da inanıyorum ki edeler ve milletim hep birlikte cepheye yürürüz.” karşılığını verdi.