Teketek Haber

Cumhur İttifakı’ndan ortak miting

31 Mart 2019 seçiminde de “yerel ittifaka” giden Cumhur İttifakı, il ve ilçelere ilişkin çalışmalarını da sonlandırma aşamasına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ortak mitingle gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Ortak mitingde ilk durak ise İstanbul olarak öne çıktı.

Cumhur İttifakı’ndan ortak miting
02 Ocak 2019 - 9:05

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, kısa bir süre önce Erdoğan ve Bahçeli’nin ortak miting yapabileceğini açıklamış, “Her iki liderin katıldığı mitingler ittifakın toplam oylarına yansıyabilir” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bu açıklamanın ardından MHP kanadından herhangi bir açıklama gelmemişti. MHP lideri Bahçeli, bir süre öncesine kadar AK Parti ile ortak miting konusuna sıcak bakmıyordu. Her iki partinin ayrı tüzel kişiliklerinin bulunduğunu dile getiren Bahçeli, tabandaki farklılıkların da gözetilmesi gerekliliğine işaret ederek, “Her koyunun kendi bacağından asılması gerektiği” yaklaşımını sergiliyordu.

Yenikapı ruhu

Yenikapı ruhunun canlandırılmasının seçimde etkili olacağı yönünde hareket eden MHP yönetimi, ortak miting konusuna da sıcak bakmaya başladı. Erdoğan ile Bahçeli’nin yapması planlanan ortak mitingler de “Bir siyasi faaliyet olmaktan çok, Cumhur İttifakı’nın gereği” olarak değerlendiriliyor.

Bahçeli: Yapılabilir

Bahçeli, AK Parti ile ortak mitinge ilişkin olarak, “Ortak miting yapılabilir” dedi. Ortak miting programının nasıl olacağı ve kimler tarafından yapılacağına ilişkin olarak, “Planlarlarsa yaparız” ifadesini kullanan Bahçeli, böylece ortak miting planlaması konusunda AK Parti’den program önerisi beklediği işaretini vermiş oldu.

Bahçeli, ilk mitingin nerede olabileceği konusunda ise “İstanbul gibi bazı yerlerde birlikte programlar yapılabilir” dedi. İki liderin Ankara ve MHP’nin elinde bulunan ve AK Parti’nin aday çıkarmayacağı Adana, Mersin ve Manisa illerinden birinde de ortak ortam miting yapması bekleniyor. Bu iller arasında Adana öne çıkıyor. Bahçeli, yapılacak ortak mitinglerin çerçevesini “Cumhur İttifakı’nın gereği olarak” sözleriyle çizdi.

İlçelerde de uzlaşma

AK Parti ile MHP’nin 51 il dışında 30 büyükşehir belediyesinde vardığı uzlaşmanın ardından ilçelerde de büyük oranda uzlaşmaya varıldı. İstanbul ve Ankara’daki ilçeleri açıklayan Cumhur İttifakı, özellikle Konya, Bursa, Aydın, İzmir, Mersin, Manisa, Adana” gibi büyükşehirlerin ilçelerinde sıkı müzakere yürütüyor.