II.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Elbistan Subaşılığı yapmıştır. Bu şahıs aynı zamanda Diyarbakır kuşatmasına katılmıştır. Emir Hüsameddin aynı zamanda emir-i meydan görevini de yapmaktaydı. Bu görevin ne anlama geldiği ve ne görevi yaptığı bilinmemektedir.[1] Günümüzde Elbistan’da Emir Yusuf köyü bu emirin adından gelmektedir.[2]
[1] Erdoğan Merçil, Selçuklularda Saraylar ve Saray Teşkilatı, Bilge Kültür sanat Yay, İstanbul 2011, s.208-209.
[2] Yinanç, Elbistan, s.225.