Teketek Haber

ERDOĞAN, BAĞDAT’A GİDECEK

Beraberinde kalabalık bir heyetle Irak’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada mevkidaşı Muhammed El Hekim ile Irak’ta görüştü. Çavuşoğlu, yıl sonuna doğru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat’ı ziyaret edeceğini bildirdi

ERDOĞAN, BAĞDAT’A GİDECEK
29 Nisan 2019 - 9:09

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi için Bağdat yönetimiyle olumlu görüşmeler yaptıklarını belirterek, “PKK’nın kökünü kurutmak için birlikte mücadele edeceğiz” dedi. Çavuşoğlu, bu kapsamda Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Ankara’yı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Bağdat’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Kalabalık bir heyetle dün Bağdat’a giden Çavuşoğlu, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ile görüştü. Bugün Basra ve Erbil’i de ziyaret etmesi beklenen Çavuşoğlu’nun gündeminde, ağırlıklı olarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve terörle mücadele konuları yer aldı. Iraklı mevkidaşı Hekim tarafından kabul edilmesinin ardından Irak gezisine dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin yakın zamanda Ankara’yı ziyaret edeceğini, yıl sonuna doğru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı için Bağdat’a gideceğini söyledi. Çavuşoğlu, bölgesel konularda Irak ile Türkiye’nin görüşlerinin örtüştüğüne dikkat çekti.

İki ülke gözlemci

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Suriye konulu 12. Garantörler Toplantısı’nda Irak ve Lübnan’ın gözlemci ülke olarak davet edilmesi kararı aldıklarını belirten Çavuşoğlu, Irak’ın Suriye konusunda yapıcı rol oynayacağına inandığını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ise Çavuşoğlu ile görüşmelerinde, Irak ve Türkiye sınırındaki terör gruplarıyla mücadeleyi ele aldıklarını belirterek, “Irak olarak topraklarımızdan Türkiye’ye yönelik askeri eylemleri kesin şekilde reddediyoruz. İki ülke ilişkilerindeki en temel hedef, bölgenin de güvenliği ve istikrarına katkı sunacak terörle mücadeleyi sürdürmek ve terörü bitirmektir” dedi.

Görüşmede Irak’ın yeniden imarı, ülke sığınmacılarının evlerine geri dönüşü ve su meselesini de ele aldıklarını aktaran Hekim, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hassas ve önemli olan su meselesiyle ilgili özel temsilcisini (Veysel Eroğlu) buraya göndermesinden de memnuniyet duyarız” diye konuştu. Irak’ın yeniden imarı kapsamında Türk firmalarının bu alanda rol almasını istediklerini, yatırım yapmaları için onları teşvik ettiklerini de ifade eden Hekim, görüşmede ayrıca Türkiye ile yeni sınır kapılarının açılmasını da ele aldıklarını bildirdi.

Birlikte mücadele

Bu arada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, temasları kapsamında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile de Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Abdulmehdi ile görüşmesi sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye-Irak ikili ticaret hacmini 20 milyar dolar hedefine taşıyacağız. PKK’nın Irak’ta kökünü kurutmak için birlikte mücadele edeceğiz” diye yazdı.

Çavuşoğlu, Bağdat’ta Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi’yle de görüştü. Çavuşoğlu, görüşme sonrası, “Su yönetimi konusunda tecrübelerimizi Irak’la paylaşmaya hazırız. Parlamentolarımız sayesinde ilişkilerimiz daha da güçlenecek” dedi. Dışişleri Bakanı, ayrıca temasları kapsamında Türkmen milletvekilleriyle de görüşmelerde bulundu. Bağdat’tan sonra Basra ve Erbil’de de temaslarda bulunacak Çavuşoğlu’nun gündeminde ağırlıklı olarak PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetleri ve örgüte yönelik ortak mücadele konuları yer alıyor. Çavuşoğlu’nun, örgütün Türkiye sınır hattındaki faaliyetlerine son verilmesi için Irak merkezi yönetiminin yanı sıra Bölgesel Kürt yönetimi ile de etkili önlemler alınmasına yönelik istişareler yapması bekleniyor.