Teketek Haber

EV İNTERNETİNDE YENİ ÇAĞ: TP-LİNK ARCHER AX55

EV İNTERNETİNDE YENİ ÇAĞ: TP-LİNK ARCHER AX55
04 Temmuz 2022 - 16:08

TP-Link, ev internetinde yeni çağın göstergelerinden biri olan yeni yönlendiricisini satışa sunuyor. Archer AX55, yeni dönem bağlantının gereksinimi olan yüksek hız, geniş kapsama alanı, kapsamlı güvenlik gibi tüm özelliklerin yanı sıra şık bir tasarıma sahip.

Kablosuz ağ pazarında dünya lideri olan TP-Link®, ev internetinde yeni çağın simgesi olan yönlendiricisini (router) satışa sundu. Archer AX55 model yönlendirici, günümüzde ev internetinde beklenen hız, kapsama alanı, Mesh desteği, güvenlik ve şıklık gibi tüm unsurları bünyesinde taşıyor.

Çift bantlı, gigabit bir yönlendirici olan Archer AX55, Wi-Fi 6 teknolojisine sahip ve hem kablolu hem kablosuz bağlantıda yüksek hızlar sunuyor. Kablosuz bağlantıda 3 Gbps (3000 Mbps) hızlara ulaşabilen ürün, aynı zamanda biri WAN olmak üzere 5 adet Gigabit Ethernet girişine sahip. Böylece yüksek hızda kablolu bağlantı desteği sunan ürünün artıları bununla da sınırlı değil. Cihaz üzerinde bir adet USB 3.0 bağlantı yuvası da yer alıyor.

160 MHz kanal desteğine sahip olan ürün, bant genişliğini iki kat artırıyor. Bu da aynı anda yoğun hız gereken uygulamalara yeterli kanal genişliği sağlıyor. OFDMA teknolojisi sayesinde aynı anda birden fazla yoğun uygulama sorunsuzca çalıştırılabiliyor. Online oyunlar, 8K videolar, canlı yayınlar eşzamanlı olarak yapılabiliyor, ağ performansı düşmüyor.

Güçlü işlemci, yüksek bellek

Yeni çağın yönlendiricileri, tüm bu kapasiteyi karşılayabilecek güçlü işlemcilere ve yüksek kapasiteli belleğe sahip olmalı. TP-Link mühendisleri bu nedenle Archer AX55’te Qualcomm yonga setini tercih etmiş. Ayrıca bu yüksek kapasitenin oluşturacağı ısı düşünülerek yönlendiricinin kasası tasarlanmış. Daha yüksek ısı emici özelliğine sahip kasa tasarımıyla cihaz soğutuluyor ve ağ performansının hep yüksek kalması sağlanıyor. Aynı zamanda bu tasarım şıklığı da içeriyor. Çağdaş ev tasarımlarıyla uyumlu bir zarafet sergiliyor.

Yönlendirici, üzerinde yer alan dört adet yüksek performanslı anten sayesinde çok daha geniş bir kapsama alanı sağlıyor. Hüzmeleme (beamforming) teknolojisi, WiFi sinyallerini ağa bağlı cihazların olduğu yönlere doğru yoğunlaştırarak akıllı bir sinyal yayılımı yapıyor.

Mesh desteği, güçlü güvenlik özellikleri

TP-Link OneMesh desteğine sahip olan ürün, diğer TP-Link OneMesh ürünleriyle kolaylıkla bir Mesh ağı oluşturuyor. Bunun yanı sıra yeni çağ ev internetinde önemli olan bir başka unsur olan güvenlik de üst seviyede tutulmuş. Archer AX55 ile birlikte gelen HomeShield güvenlik paketi, güçlü güvenlik özellikleriyle dolu. Antivirüs yazılımı, ebeveyn denetimleri, misafir ağı gibi özellikleri sunan bu paketin yanı sıra yönlendirici en yeni güvenlik protokolü olan WPA3 desteğine sahip.

 

Kurulumu ve yönetimi son derece kolay olan ürün Tether uygulaması sayesinde tüm işlemleri akıllı telefonlar üzerinden yapabiliyor. Bunlara otomatik güncellemeler de dahil.

 

Ev internetinde yeni çağın simgelerinden olacak Archer AX55 yönlendirici, Türkiye’de 95 USD fiyatla (KDV dahil) satışa sunuluyor.(BDS)