Teketek Haber

GASTRONOMİ ŞEHRİNİN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ “BELEN TAVA”

GASTRONOMİ ŞEHRİNİN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ “BELEN TAVA”
23 Ocak 2018 - 11:27

Sahip olduğu yüzlerce çeşit yemeğiyle Türk, Arap ve Fransız mutfağının özelliklerini içerisinde bulunduran gastronomi şehri Hatay’ın lezzeti “Belen Tava”, geçmişten günümüze vazgeçilmez damak tatları arasında yerini alıyor. ( Ozan Efeoğlu – Anadolu Ajansı )

Sahip olduğu yüzlerce çeşit yemeğiyle Türk, Arap ve Fransız mutfağının özelliklerini içerisinde bulunduran gastronomi şehri Hatay’ın lezzeti “Belen Tava”, geçmişten günümüze vazgeçilmez damak tatları arasında yerini alıyor.

İsmini Hatay’ın Belen ilçesinde alan küçük kuşbaşı şeklinde etlerin doğranıp içerisine domates, soğan, sarımsak, biber ve çeşitli baharatların konulmasıyla taş fırınlarda pişirilerek yenilen Belen Tava, unutulmaz bir tat sunuyor.

Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan Belen Tava, ismini aldığı Belen ilçesinin tarihi ipek yolu üzerinde olması ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kervansarayında ikram edilmesi üzerine kısa zamanda tanındı.

Belen ilçesinde tava ustası Ahmet Göçmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Belen Tava’nın ilçelerinin en eski kültür miraslarından biri olduğunu belirtti.

Kuzu etinden hazırladıkları Belen Tava’nın yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça beğeni topladığını ifade eden Göçmen, tavayı lezzetli yapan şeyin, baharat ve pişirme metodunda saklı olduğunu kaydetti.