Teketek Haber

GEÇEN YIL 150. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAYAN KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ’NİN DESTEĞİ İLE “YILDIZLAR ALTINDA SİNEMA” KEYFİ 3 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

GEÇEN YIL 150. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAYAN KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ’NİN DESTEĞİ İLE “YILDIZLAR ALTINDA SİNEMA” KEYFİ 3 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR
29 Haziran 2022 - 13:38

Kadıköy Belediyesi çatısı altında kurulan Sinematek/Sinema Evi’nin her yıl Kalamış Atatürk Parkı’nda gerçekleştirdiği “Yıldızlar Altında Sinema” 3 Temmuz Pazar günü başlıyor. Bu yıl Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteği ile 30 Ağustos tarihine kadar sürecek gösterimler kapsamında, 17 film izleyici ile buluşacak.

Basın Bülteni 27.06.2022 Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali kapsamında “Yıldızlar Altında Sinema” etkinliği ile başlıyor. Bu yıl Kurukahveci Mehmet Efendi sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Yıldızlar Altında Sinema, 3 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında Kalamış Atatürk Parkı’nda perdesini kuruyor. Çarşamba ve Pazar günleri saat 21.00’da başlayacak gösterimlerde toplam 17 film sinemaseverler ile buluşacak. “Yıldızlar Altında Sinema” keyfi, 3 Temmuz Pazar günü 22.00’da Charlie Chaplin’in sessiz klasiklerinden Sirk (The Circus) ile başlayacak. Charlie Chaplin’in 1928 yapımı Sirk filmine Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası, Chaplin imzalı film müzikleriyle eşlik edecek.

Yıldızlar altında E.T.’den Cazcı Kardeşler’e 17 film

Gerek Marilyn Monroe’nun akıllara kazınan performansıyla gerekse ince mizahıyla yıllara meydan okuyan Billy Wilder komedisi Bazıları Sıcak Sever, Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in âşık olurken Roma’yı altüst ettiği Roma Tatili, renkli dünyası on yıllardır her yaştan çocuğu büyülemeye devam eden müzikal Oz Büyücüsü, sinemada ses teknolojisine geçişi anlatırken adını müzikal tarihinin en başına yazdırmış olan Singin’ in the Rain, gerilimin ustası Hitchcock’un sinema dersi niteliğindeki başyapıtı Vertigo ve Fellini harikası Cabiria’nın Geceleri, bu yaz Kalamış Parkı’nda izlenecek klasiklerden yalnızca bazıları.

Altın Ayı ödüllü Alcarràs da Yıldızlar Altında Sinema’da

Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide iki Steven Spielberg filmi birden yer alıyor: 1961 yapımı klasik müzikal Batı Yakası’nın Hikâyesi’nin geçen yıl vizyona giren yeniden çevrimi ve 1980’lerde çocuk olmuş herkesin hâlâ sevgiyle anımsadığı E.T... Dahası, John Belushi ve Dan Aykroyd’lu Cazcı Kardeşler ve 2000 yılının “top 5” film listesine girebilecek High Fidelity hiç şüphesiz hem müzik hem de sinemaseverleri heyecanlandıracak filmler arasında. Ayrıca, Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler de beyaz perdede seyircisiyle buluşacak.

Pek çok sinemasever tarafından Miyazaki’nin başyapıtı kabul edilen Ruhların Kaçışı Japon Büyükelçiliği, Katalonyalı şeftali yetiştiricilerinin toprağından olma tehdidiyle karşı karşıya kalışını anlatan ve bu yıl Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kucaklayan Alcarràs MUBI, bir Wong Kar-Wai klasiği olan Chungking Ekspresi ise Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi Brüksel iş birliğiyle seçkide yer alıyor.

Arabesk ve Selamsız Bandosu bir kez daha seyirci ile buluşuyor

Yıldızlar Altında Sinema’da Türkiye’den çok değerli iki yapımla da hasret giderilecek: Usta yönetmen Ertem Eğilmez’in ayrılmaz bir parçası olduğu Yeşilçam’ı tiye alan son filmi Arabesk ve Nesli Çölgeçen’in, hikâyesi gerçek bir olaya dayanan Selamsız Bandosu filmi.

Güncel bilgi ve ayrıntılar için Sinematek/Sinema Evi sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.