Teketek Haber

GELECEĞİN LİDERLERİ STARTUP KOLONİ’DE BULUŞUYOR

GELECEĞİN LİDERLERİ STARTUP KOLONİ’DE BULUŞUYOR
28 Ocak 2019 - 11:23

2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde 2018 yılını İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan eden Lüleburgaz Belediyesi, girişimcilik ekosistemini canlandırma hedefiyle çeşitli projelere imza atıyor. Bu anlamda Lüleburgaz Belediyesi tarafından gençleri girişimcilik dünyası ile tanıştırmaya yönelik kurulan Lüleburgaz İnovasyon Merkezi (LİMER) bünyesinde yeni bir topluluğun temelleri atılıyor. Girişimciliğe ilgi duyan lise öğrencilerini tek bir çatı altında buluşturan Startup Koloni, hayallerini gerçekleştirmek isteyenleri bekliyor.

Değerli bir iş fikri veya projesi olan fakat hangi noktadan başlayacağını bilemeyen öğrenciler için bir rehber olma niteliği taşıyan Startup Koloni, girişimciliğe yönelerek kendi işini kurmak isteyenlerin destek almalarını sağlıyor. Geleceği şekillendiren nesillerin genç yaşta girişimcilik dünyasına dahil olmalarını hedefleyen Startup Koloni, Trakya Bölgesi’nden başlayarak tüm Türkiye’de gençlerle birbirlerini geliştiren bir girişimcilik ağı kuruyor.

Yeniliğin öncüleri Startup Koloni ile yetişiyor

Gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda destek amaçlı mentorluk, networking, kodlama gibi çeşitli hizmetler sunan Startup Koloni kapsamında gençler bir araya gelerek yardımlaşıyor ve bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Halihazırda bünyesinde 70 girişimci ve 6 proje bulunan Startup Koloni’nin hedefleri arasında uluslararası girişimciliği Lüleburgaz’da kurarak Lüleburgaz’ı İstanbul’daki girişimcilik ekosisteminin kardeşi olarak konumlandırmak yer alıyor.

Gençlerin eğlenceli etkinliklerde yer alarak geleceğe doğru ve etkili bir şekilde hazırlanmalarını öngören Startup Koloni, iş fikirlerinin uluslararası bir proje haline gelinceye kadar sürdürülebilirliklerinin sağlandığı ve gençlerin kendilerini yetiştirebilecekleri üretken bir akademi olarak öne çıkıyor. Böylelikle inovatif projelerin doğmasına önayak olan Startup Koloni, etkin hızlandırma programı kapsamında ise her girişime birebir destek sunarak ivme kazandırıyor.

Startup Koloni, her hafta eğitimler veriyor

Büyük şehirlerin yanı sıra ilçelerde de girişimcilik ile ilgili yapılanmaların son derece önemli olduğundan hareket eden Startup Koloni, her hafta lise öğrencilerine çeşitli konularda eğitimler vermeyi hedefliyor. Üniversiteli ve liseli ekipler ile ortaklaşa düzenlenen etkinliklerde, üniversite öğrencileri lise öğrencilerine girişimcilik dünyasında önem taşıyan konularda katkı sağlıyor.

13 Ocak 2019 tarihinde Lüleburgaz Belediyesi ve Startup Koloni iş birliğiyle Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) gerçekleştirilen etkinlikte ise liseli girişimcilere temel kodlama eğitimi verildi. Yazılımla ilgili önemli detayların aktarıldığı etkinlikte, hangi aşamalarda nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair değerli bilgi paylaşımlarında bulunuldu.

Startup Koloni tarafından düzenlenen eğitimlerin her hafta pazar günü saat 11.00 ile 14.00 arasında verilmesi planlanıyor.