Teketek Haber

“GELECEK İÇİN TOPLUM 5.0 KAVRAMINI BENİMSEMELİYİZ”

“GELECEK İÇİN TOPLUM 5.0 KAVRAMINI BENİMSEMELİYİZ”
27 Temmuz 2021 - 10:59

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, geleceğin insan temelli olarak dijital dönüşüm önderliğinde tasarlanması gerektiğini dile getirdi.

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Toros Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Verimlilik Topluluğu tarafından organize edilen “ZİRVETOR’21” etkinliğine katılarak sanayide dijital dönüşüm Endüstri 4.0, sanayinin haricindeki dijital dönüşüm ve Toplum 5.0 ile ilgili bilgiler verdi, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

“İNSANLIĞIN HEDEFİ YAŞAMAYA GELDİĞİ BİR DÜNYA KURMAK”

Yapay zekayı; sistem, makina veya robotun insana benzer yapıda davranması olarak nitelendiren Dr. Halıcı, kavramın ilk çıkışının 1950’lere dayandığını, ancak dijital dönüşüm ya da Endüstri 4.0 ile birlikte insandan bağımsız yapı sayesinde gündeme geldiğini belirtti.

Yapay zekanın otomotivden sanata, basın yayından tıp sektörüne kadar her alana gireceğini aktaran Dr. Halıcı, gelecekte insanlığın en büyük hedefinin, sadece yaşamaya geldiği bir dünya kurmak olacağını söyledi.

Dr. Halıcı, böyle bir dünyada her şeyin insandan bağımsız olarak gerçekleştirilmesinin önemine işaret ederek, yapay zekanın en önemli rolü oynayacağını ve insanların değil insanların yaptığı işlerin yerini alacağını vurguladı.

“NASIL EĞİTİRSEK ÖYLE YETİŞİR”

Yapay zekadan değil, onu kötüye kullanan insanlardan korkulması gerektiğini kaydeden Dr. Halıcı, “Yapay zeka çocuğa benzer. Nasıl eğitirsek, öyle yetişir.” dedi.

Zekadan ziyade aklı ön plana çıkardığını ve bunu “akıl, zekanın insanlık yararına kullanılmasıdır” diye açıklayan Dr. Halıcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepimiz yazılım kullanıyoruz, burada kötü amaçlı virüsler var. Bunlar kendiliğinden oluşmuyor, bunları yazan insanlar var. O virüsleri yazan insanlar, virüslerin zarar verdiği sistemleri yazan insanlardan belki daha da zekiler. Ancak sadece zarar vermek amaçlı bunu yapıyorlar ve suç da işliyorlar. Neden? Çünkü akıllarını insanlığın yararına değil, zararına kullanıyorlar. O yüzden unutmamalıyız; zekamızı insanlık yararına kullandığımız sürece akıllıyız.”

“GELECEK İÇİN TOPLUM 5.0 DİYORUM ÇÜNKÜ…”

Geleceğin insan temelli olarak dijital dönüşüm önderliğinde tasarlanması gerektiğini söyleyen Dr. Halıcı, “Bu sebeple Toplum 5.0 diyorum. Dijital dönüşüm-insan iş birliği yaparak bir sistem tasarlamamız gerekiyor. Toplum 5.0 kavramı da bu işin insansız olmaması gerektiğini anlatıyor.” diyerek sözlerini noktaladı.