Teketek Haber

GÜZEL GÖRÜNMENİN BEDELİ 400 MİLYON DOLARI AŞTI

Kozmetik ürünleri alanındaki ithalat, 2017 sonu itibarıyla 414,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

GÜZEL GÖRÜNMENİN BEDELİ 400 MİLYON DOLARI AŞTI
04 Şubat 2018 - 14:13

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği  bilgilere göre, en fazla ithal edilen ürün grubu vücut losyonları ve kremler   oldu. Bu ürün grubunda yapılan ithalat geçen yıl sonu itibarıyla 105,5 milyon  doları buldu. Makyaj ve cilt bakımı malzemeleri ithalatı için 83,8 milyon dolar,  göz makyaj malzemeleri için 56,6 milyon dolar, parfümler için 45,4 milyon dolar  ödendi.

FRANSIZ VE ALMAN ÜRÜNLERİ ÖN PLANDA

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’nin en fazla kozmetik ürünü ithal  ettiği ülkeler Fransa ve Almanya oldu.

Fransa makyaj ve cilt bakımı malzemeleri, parfüm, ruj ve vücut  losyonları ithalatında ilk sırada bulunurken, Almanya göz makyajı malzemeleri,  deodorant ve saç boyası ithalatında zirvede yer aldı. Bu dönemde, Fransa’dan 29,3  milyon dolarlık makyaj malzemeleri ve cilt bakım kremleri, 25,4 milyon dolarlık  vücut losyonları ve krem, 17 milyon dolarlık parfüm ithal edildi. Almanya’dan ise  12 milyon dolarlık deodorant, 8,4 milyon dolarlık saç boyası, 11,1 milyon  dolarlık göz makyaj malzemeleri satın alındı.

Diğer malzemelere göre daha ucuz olan cımbız ve fırçalar ise Çin’den  sağlandı. Söz konusu ülkeden 2017’de 9,2 milyon dolar tutarında fırça, 1,1 milyon  dolarlık da cımbız ithal edildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin