Teketek Haber

Inooster ve Ipekyol Group, KOZA Projesi ile 5. EX Awards Turkey’de Birinci Oldu!

Inooster ve Ipekyol Group, KOZA Projesi ile 5. EX Awards Turkey’de Birinci Oldu!
07 Haziran 2024 - 15:33

Çalışan deneyimi projelerinin ödüllendirildiği Türkiye’nin ilk ve tek ödül programı olan EX Awards Turkey®’de 2024’ün en iyi projeleri sahiplerini buldu. Inooster ve Ipekyol Group, “KOZA Uygulaması” ile çalışan deneyimini iyileştirmeye yönelik çabaları sayesinde 5. EX Awards Turkey’nin BİRİNCİSİ olarak büyük bir başarıya imza attı. KOZA Projesi, adayların, ABD ve Avrupa’da deneyim ölçümlemelerinin yaratıcısı olan Dr. Nihat Tavşan’ın kullandığı metriklerle yapılan değerlendirmede en yüksek skoru kaydederek birinciliği elde etti.

Ipekyol Group Perakende Direktörü Köksal Kaysı ve Inooster Kurucu CEO’su Murat Yılmaz, projenin dönüşüm sağlayan tüm detaylarını 11. Müşteri Deneyimi & Teknolojileri Zirvesi’nde “KOZA ile Dönüşüm: Oyunlaştırma ile Çalışan Deneyiminin Geleceği” konulu oturumda katılımcılarla paylaştılar.

Verimlilikte %4-15 artış sağladı

Group’un Ipekyol, Twist ve Machka markalarının 2 bin mağaza çalışanına yönelik geliştirilen KOZA uygulaması, manuel süreçlerin otomasyonla birleşerek oyunlaştırma dinamikleriyle harmanlanmasını sağladı. Ipekyol Group, KOZA uygulaması sayesinde iş süreçlerinin verimliliğinde %4-15 arasında artışlar elde etti. Uygulamanın kullanımı, günlük görevlerin genel kampanya süreçlerine olumlu etkiler yapmasıyla satışları da artırdı.

KOZA Uygulaması ile çalışan deneyiminde yeni dönem

Ipekyol Group Perakende Direktörü Köksal Kaysı, “Ipekyol Group olarak, sürekli dönüşümün ve yenilikçiliğin önemini biliyoruz. KOZA, İpekyol’un mağaza çalışanlarına sunduğu bir ayrıcalık ve inovasyon örneğidir. Bu uygulama sayesinde, süreçleri otomasyona çevirerek çalışanlarımızın işlerine daha bağlı olmalarını ve hedeflerine daha kolay ulaşmalarını başardık” dedi.

Rekabeti eğlenceye dönüştüren bir platform

KOZA’nın uçtan uca oyunlaştırma dinamikleri ve Inooster metodolojisiyle tasarlandığını ekleyen Murat Yılmaz, “Eğlenceli ve rekabetçi bir çalışan deneyimi sunan uygulama, manevi ve maddi ödülleri ile mağaza çalışanlarını motive ederken onlarla güçlü bir içsel bağ kuruyor ve iletişimi kuvvetlendiriyor. Bu başarı, Ipekyol Group ve Inooster iş birliğinin vizyoner yaklaşımının ve yenilikçi çözümlerinin bir sonucudur” dedi.

Manevi ödülleri ön planda

Uygulama içerisinde moda akademisi başta olmak üzere yarışmalar, eğlenceli düellolar, performans takibi, anlık sürprizler, atölyeler ve motivasyon eksenli çeşitli görevler bulunuyor. Kullanıcılar, bu aktivitelerde başarı elde ettikçe puanlar ve sanal marketten hediye çekleri, yöneticilerle yemek, genel merkez ziyaretleri, mentörlük görüşmeleri gibi çeşitli ödüller kazanıyor, takdirler topluyor ve başarılarını liderlik tablolarına yansıtıyor.

Çalışanın gelişimini önemsiyor

Ayrıca, mağaza çalışanları arasında gerçekleştirilen kombin yarışması ve paylaşımların oylanması gibi interaktif özellikler de uygulamaya entegre edilmiş durumda. Mağaza çalışanlarının eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla mikro öğrenme temelli “quiz” ve “düello” alanları da oluşturulmuş durumda. Aynı zamanda, kurum içi iletişimi desteklemek ve gereksinim duydukları dokümanlara kolayca erişmelerini sağlamak için “dokümanlar” alanı ve satış süreçlerine destek olabilmek adına “ipucu” tool’ları uygulamada yer alıyor.

Kişiselleştirilmiş bir deneyim

Moda dünyasında oyunlaştırma kavramını benimseyen ilk mobil uygulamalardan biri olarak dikkat çeken KOZA, kullanıcı personalarından elde edilen detaylı veriler doğrultusunda seçilen Art Nouveau temasındaki tasarımı ve kullanıcı dostu arayüzü ile kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.