Teketek Haber

IŞIL GÜNGÖR’ ÜN “SOKAK HALLERİ

IŞIL GÜNGÖR’ ÜN “SOKAK HALLERİ
18 Temmuz 2023 - 13:23

Fotoğraf sanatçısı Işıl Güngör’ ün “Sokak Halleri” sergisi 26 Temmuz 2023’ te Nişantaşı Oovoart Galeri’ de açılıyor. Avustralya’ da yaşayan sanatçının Türkiye’ de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi “Sokak Halleri” İstanbul’ un andaki sokak dinamiklerini izlememizi sağlıyor. 50’ ye yakın eserden oluşan çalışmalarda dikkati çeken en önemli unsur ise fotoğraf makinası ile değil iPhone cep telefonu ile çekilmiş olmasıdır.

Sidney TAFE Akademisi Fotoğraf Bölümü’ ünden mezun olan sanatçı çalışmalarına ilk olarak analog makinalarla başladı. Sanat hayatının ilk yıllarında çalışmalarında ağırlıkla siyah – beyaz filmler kullanan Güngör teknolojinin gelişmesiyle araç olarak dijital makinalar ve iPhone’ da kullanıyor.

Çalışmalarını pek çok kıtada gerçekleştiren sanatçının son dönem çalışmaları İstanbul ve Anadolu’nun sokaklarından oluşmaktadır.

Yılın belirli zamanlarını ana vatanı Türkiye’ de geçiren Güngör’ ün Oovoart Galeri’ de gerçekleşecek olan sergisi 4. Kişisel Sergisi olacak. Sanatçının ayrıca 2007 yılında gerçekleşen Wollongong Sanat Galerisi 8. Portre yarışmasında 1.lik ödülü bulunmaktadır.

Işıl Güngör izleyicisine sunduğu “Sokak Halleri” ni şöyle tanımlamakta:

“Sokaklar dinginliğin içindeki karmaşa! Evin kapısından adım attığımız anda dinamik, karmaşık, şiddetli bir akış içinde sürükleniyor hayatlarımız. Bu sürüklenişin içinde insanı sakinleştiren ancak bir o kadar da kaosa sürükleyen izdüşümleri var! İşte ben o izdüşümlerini arıyorum kadrajlarımda…

Kaosun içinde sessiz bir anlaşma gibi sokaklar nelere şahitler ve bizler ne kadarını görüyoruz.

Her sokağın kendine göre, mevsime göre bir hali vardır. İçinde barındırdığı çöp bidonu, yuvarlanan kedisi, havlayan köpeği, serilmiş çamaşırı, sepeti bekleyen bakkalı, yürüyen kadını, duran adamı, koşan çocuğu.

Kaosun içindeki dinginliği göstermek niyetim. Ben sadece o anda oradan geçiyordum.”

Nişantaşı Oovoart Galeri’ nin ev sahipliğini yaptığı, içinde yaşadığımız sokaklarımızdaki bakıp da göremediğimiz nüansları sergileyen “Sokak Halleri” ni 26 Temmuz / 15 Ağustos’ a kadar izleyebilirsiniz. Serginin açılış kokteyli 26 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00 da başlayıp 20:00 a kadar sürecektir.