Teketek Haber

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, BEYAZ GÜVERCİNLERİNİ UĞURLADI

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, BEYAZ GÜVERCİNLERİNİ UĞURLADI
13 Haziran 2022 - 16:32

Kadir Has Üniversitesi’nin 2020 ve 2021 mezunları, 13 Haziran Pazar günü Volkswagen Arena’da ailelerin eşliğinde düzenlenen coşkulu bir törenle kep attı.

Kadir Has Üniversitesi’nin 2020 ve 2021 yıllarında lisans ve lisansüstü eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri için düzenlediği mezuniyet törenlerinin ikincisi, 13 Haziran Pazar günü gerçekleşti. Geçtiğimiz Eylül ayında Selimpaşa Kampüsü’nün bahçesinde, açık havada düzenlenen ilk mezuniyet törenine pandemi şartlarına uygun olarak sadece mezun öğrencilerimiz katılmıştı. 13 Haziran’da Volkswagen Arena’da düzenlenen ikinci törende ise mezunlarımızın aileleri ve sevdikleri tribünleri doldurdu.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in açılış konuşmalarını yaptığı törende öğrenciler mezuniyet coşkusunu arkadaşları, öğretim üyeleri ve mütevelli heyeti üyeleri ve aileleriyle paylaştılar. Mezun öğrencilerimizin törene katılamayan yakınları da Kadir Has Üniversitesi’nin YouTube kanalından yapılan canlı yayın ile gençlerin heyecanına ve sevincine ortak oldu. Törende Open String Quartet grubu da sahne olarak konuklara keyifli dakikalar yaşattı.

“SADECE EĞİTİME YATIRIM YAPIYORUZ”

Pandemi döneminde, kısıtlamalar nedeniyle törenlerde ailelerin ağırlanamamasının burukluğunu yaşadıklarını ve pandemi bitiminde 2020 ve 2021 mezunları için coşkulu bir tören yapmayı uzun zamandır planladıklarını söyleyen Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, nihayet bu güzel günün gelmesi sebebiyle yaşadıkları heyecanı ve mutluluğu dile getirdi. Mezun öğrencilerin ailelerini kutlayan Can Has, “Ne mutlu size ki ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak mezunlarımızın; kendi ayakları üstünde duran, tuttuğunu koparan, azimli, bilgili, becerikli, donanımlı bireyler olarak yetişmesinde sarf ettiğiniz emekler karşılık buldu. Ve ne mutlu hepimize ki bu mezunlarımız da nesilden nesle aktarılan 100 yıllık Cumhuriyet değerlerimizi ve Atatürk devrimlerini koruyacak; demokratik, adil ve uygar bir devlet olma ilkemizi sürdürecek vatandaşlar olarak yetiştiler,” dedi.

Kadir Has Üniversitesi’nin diğer kurumlardan en büyük farkının, sadece eğitime yatırım yapması olduğunu söyleyen Can Has, “Öğrencilerimizin en iyi ve çağın şartlarına en uygun şekilde yetişmesi için gerekli olan her türlü adımı atmak, tüm eğitim altyapısını buna göre onların hizmetine sunmakla yükümlüyüz. Kadir Has Vakfı’nın destekleriyle çeyrek aşıra hızla bugünlere gelmemizin formülü budur,” dedi ve mezunlarımızın, okullarının diplomasını ve ismini her zaman gururla taşıyacağını belirtti.

“AİLELER, GENÇLERİN ARKASINDAKİ GİZLİ KAHRAMANLARDIR”

Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has da konuşmasına, salonu dolduran velilere seslenerek başladı: “Evlatlarınız sizin desteğiniz ve özveriniz sayesinde yaşamlarındaki en önemli dönemlerden birini daha başarıyla tamamladı. Kariyerlerine ilk adımı attılar. Siz de bugün onlar kadar heyecanlısınız. Yaşam şartları zorlaşsa da mezunlarımızın yüksek bir performans göstereceğinden, iş hayatında hak ettikleri mevkilere hızla yükseleceğinden eminim,” diyen Nuri Has, mezunlarımızın üniversite eğitimleri süresince aldıkları bilimsel formasyon yanında edindikleri mesleki bilgi ve becerilerin de başarı basamaklarını hızla çıkmalarına yardımcı olacağını söyledi. “Okul yaşamının ardından kendi ayakları üzerinde bir hayat kurmaya başlayan evlatlarınızla ne kadar gururlansanız az,” diyen Nuri Has, velilerin bu mezuniyet töreninin “gizli” kahramanları olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin en hayırsever isimlerinden olan eğitim gönüllüsü Kadir Has’ın kurduğu üniversitenin 25. yılını kutladığını söyleyen Nuri Has, çeyrek asırdır merhum Kadir Has’ın sağlığında öğrettiği kalıcı ve sürdürülebilir başarı kurallarının tüm paydaşlarca sıkı sıkıya uygulandığını belirtti ve şöyle dedi:

“Kadir Has Üniversitesi, genlerine işlenmiş sağduyu ve önce insanı odağa koyma felsefesi sayesinde gelişimini sürdürüyor. Uygulamaya koyduğumuz Yeni Eğitim Modeli ve buna uygun müfredat ile bir araştırma üniversitesi olarak dünyada önemli sıralara tırmanışımızı sürdürüyoruz. Değerli yöneticilerimizin ve akademisyenlerimizi olağanüstü çabaları, bu başarılarımızı garantiledi. Bu sebeple özellikle akademisyenlerimize, 25 yıl içinde mezun ettiğimiz 16 bini aşan gencimizin Atatürk ilkelerine, demokrasiye, kültürel değerlerimize ve evrensel kurallara bağlı; akla ve bilimsel düşünceye saygılı Kadir Haslılar olarak yetişmelerini sağladıkları için teşekkür ediyorum.”

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRME GÜCÜNÜZE İNANIYORUZ”

“İnsanlık olarak yakın tarihimizde benzeri olmayan bir dönemden geçtik. Bu dönem kendine has sorunlarla beraber geldi. Öğrencilerimiz hiç düşünmediği, hayal etmediği koşullar altında üniversite hayatını tamamlamak zorunda kaldı. Bu hayal edilemez koşullara rağmen yaşama tutundular, pes etmediler ve mezun olmayı başardılar. Onları yürekten kutluyorum. Ama esas mücadele şimdi başlıyor,” diyen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz mezun öğrencilere seslenerek, “Lütfen bize umut olun. Lütfen hayatın her boyutunda aktif olun. Dünyamızı daha yaşanılır kılmak istiyorsak, kendi küçük dünyalarımızdan çıkıp birey olarak kamu yararına bir şeyler yapmalıyız,” dedi.

“Siz, yakın geleceğin karar vericileri olacaksınız. Sizden birçok isteğim var: Profesyonel hayatınızda nerede çalışırsanız çalışın alacağınız kararlarda mutlaka ve mutlaka kamu yararını ve adaleti gözetin. Size dayatılan gerçekler değil, bilimin kılavuzluğunda kendi üreteceğiniz çözümler, takip edeceğiniz yol olsun. Başkalarının fikirlerini aktarmak, akıl süzgecinden geçirmeden uygulamak sizi ne zeki ne de akıllı yapacaktır. Kendinize inanın, kalbinizi izleyin, sezgilerinizle ve cesaretle adımlarınızı atın. Cinsiyet eşitliği tüm politikalarınızın vazgeçilmez ilkesi olsun. Ayrımcılık, ötekileştirme, kendini diğerlerinden üstün görme, dünyayı cehenneme dönüştürmekten başka bir sonuç üretmez. Farklılıklarımızın en büyük zenginliğimiz olduğunu sakın unutmayın.”

“Size inancımız büyük: heyecanınıza inanıyoruz, enerjinize inanıyoruz, dünyayı değiştirme gücünüze inanıyoruz,” diyen Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini bu yıl bir kez daha andıklarını ettiklerini belirtti: “Atatürk, neredeyse 100 yıl önce ‘Bütün umudumuz siz gençliktedir’ demişti. Bu umut size sorumluluk veriyor. Ve ben bu sorumluluğu hakkıyla üstleneceğinize ve çıktığınız bu yaşam yolculuğunu müthiş bir serüvene dönüştüreceğinize yürekten inanıyorum.”