Teketek Haber

KAHRAMANMARAŞ’IMIZIN SAHİPSİZLİĞİNİ BELGELİYORUZ

KAHRAMANMARAŞ’IMIZIN SAHİPSİZLİĞİNİ BELGELİYORUZ
20 Haziran 2022 - 9:46

Kahramanmaraş İyi Parti İl Başkanlığı Kahramanmaraş’ın sorunları için seferber oluyor. İyi Parti İl Başkanı Ahmet Çabukel Germanicia antik kenti önünde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

“ Kahramanmaraş’ımızın tarihi geçmişinin simgesi olan , keşfedilen Germenica Antik Kentinin önünde Kahramanmaraş’ımızın sahipsizliğini belgelemek ve bir kez daha yetkilileri uyarma görevimizi ifa etmek üzere toplanmış durumdayız. Uzun bir süre önce şehrimizin tarihini geç Roma dönemine kadar götüren mozaik kalıntıları bulunmuştur. İki bin on yedi  yılında küçük bir bölümü incelenmeye açılmış, şehrimizin tanıtımına katkı sunmuştur.   Ancak sit alanı olarak ilan edilen bu bölgede üç-üç bin beş yüz  civarında evin istimlak edilmesi gerekirken  kırk hane istimlak edilmiş.  Bu evler de çok düşük fiyatlandırılmış olup vatandaşımız mağdur edilmiştir.  Bu güne kadar , bu bölgeye harcanan bütçe yedi buçuk milyon liradır.  Oysa EXPO alanına yılda elli dokuz  milyon lira harcamıştır . Urfa’daki mozaikler şehre üç milyon kişinin gelmesine vesile olmuştur . Eğer akılcı yatırımlarla Germenica Antik Kentinin tamamının Yeryüzüne çıkması mümkün olsaydı, Kahramanmaraş bacasız sanayinin önemli bir kenti olabilir ,Dünyaca tanınan bir şehir olabilirdi ve halkımız buradan büyük kazançlar elde edebilirdi. Şehrimizi temsil eden milletvekillerine ve büyükşehir belediye başkanına sesleniyorum ,Germencika Antik Kentinin yeraltında beklemesine daha ne kadar göz yumacaksınız? Mahir Ünal Bey Turizm Bakanı olduğu dönemde ne için bu konuda bir hamle yapmadınız ? Bu şehir için ne zaman doğru düzgün bir çalışma yapacaksınız?Şimdi bu bölgenin Turizme kazandırılmasında emeği olan arkadaşımız Ahmet Denizhanoğulları’nı dinliyoruz…” dedi.

Çabukel sözlerine şu şekilde devam etti. “Arkadaşlar ,burası eskiden karamaraş  diye tabir edilen ve dört mahalleyi kapsayan Germenica  Antik Kenti .  Germenica antik kenti M.S: 4.yy  arasında var olmuş. Burada  villalar ,hamamlar ,kiliseler ,resmi kurumlar var . Burası bir şehir ve şehirde kanalizasyon ,su altyapısı ve birçok şehirle ilgili unsurlar var . Buranın toplamı yüz kırk  hektar.  Bir ve üçüncü  derece sit alanı. Fakat yüz kırk  hektar iki bin dokuz  yılında birinci  ve üçüncü arkeolojik alan ilan edildi ve sadece kırk altı  tane taşınmaz kamulaştırılabilirdi ,toplamda üç bin  metrekare alan, kamulaştırma yapılamıyor. Kamulaştırma  yapılırsa daha fazlası kazanılacaktır. Toplam sekiz yüz  metre kare mozaik ortaya çıkartıldı ve üç noktadan  birisi bulunduğumuz yer diğer ikisi daha ileride. Bunlar birbirlerine de yakın yerler. Burası  iki bin on yedi yılında ziyarete açıldı ama şu anda gördüğünüz üzere kapalı, neden kapatıldığını bilmiyoruz .Öbür iki yerin  açık olduğu söyleniyor, bulunduğumuz yer merkez kabul edilerek kamulaştırmalar devam edildiği takdirde ,ada bazında genişletildiğinde çok daha fazla arkeolojik unsurlar ortaya çıkacaktır . Buralar ziyarete açıldığı takdirde öyle zannediyorum ki turist çekecek. Gaziantep’de ve Urfa’daki ya da Hatay’daki mozaikler  müzelere taşınıyor. Burası açık arkeolojik alan olarak daha fazla ziyaretçi sayısına izin verecektir. Bir an önce buranın kamulaştırılması  ve arkeolojik kazıların çok hızlı bir şekilde turizme kazandırılması lazım .Ayrıca burada Sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi üç bin beş yüz tane ev var. Burası sit alan olduğu için hane sahipleri evlerine çivi dahi çakamaz, tuvaletleri tıkansa, onu da açamazlar . İzin almak durumundalar. Bu da oldukça külfet getiriyor,çünkü Gaziantep koruma bölge kurumundan izin almak zorundalar böyle bir süreçten geçtiği için de vatandaşımız çok mağdur. Tek çözüm yolu var . Bir an önce kamulaştırmaya gidilmesi  gerekiyor.  Kazıların yapılıp biran önce buranın turizme kazandırılması gerek” dedi.