Teketek Haber

KALEİÇİ’NDE TARİH YENİDEN AYAĞA KALKACAK

KALEİÇİ’NDE TARİH YENİDEN AYAĞA KALKACAK
03 Şubat 2018 - 12:08

Edirne Valiliği, Kaleiçi semtindeki tarihi konakların yeniden eski görünümüne kavuşması için çalışma başlattı.

Edirne Valiliği’nce, geçmişte kentin değerli semtlerinden Kaleiçi’ndeki tarihi konakların yeniden ihtişamlı görüntüsüne kavuşması için çalışma başlatıldı.

Günümüze ulaşmayan Roma surlarıyla çevrili olması nedeniyle “Kaleiçi” olarak adlandırılan, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de konu olan semtteki cumbalı Edirne konakları, Edirne Valisi Günay Özdemir’in talimatıyla yeniden ayağa kaldırılacak.

Sokaktan basamakla yükseltilmiş, ahşap payandalarla destekli, haremlik ve selamlık bölümleri olan geniş sofalı Edirne konakları, Edirne Valiliği aracılığıyla onarılarak turizme kazandırılacak.

Konaklarda oturanlarla birebir, kent dışında yaşayan konak sahipleriyle de iletişim kurularak restorasyon konusunda adımlar atılmaya başlandı.

“Geldikçe kalın”

Edirne Valisi Özdemir, tarihi konakların ihyası konusunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne’nin tarih, kültür ve turizm anlamında dünyanın önemli kentlerinden birisi olduğunu söyledi.

Osmanlı medeniyetinin, İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu şehir olarak, dünya medeniyet tarihinde önemli yeri olan Edirne’nin turizmden elde ettiği gelirin daha fazlasını hak ettiğini ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

“Edirne’de 400’ün üzerinde konağımız var, sivil mimari olarak. 80 civarında konağa gerçekten hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Kendileri yapamadıklarından dolayı sahiplerinin konakları Valiliğe 25-30 yıllığına vermeleri kaydıyla onların restorasyonunu yapıp turizm kazandırmayı amaçlıyoruz. Şu anda 4 tane o şekilde bağış oldu, birkaç tane daha ilgilenenler var. Bir de Edirne’de konağı olan ancak kent dışında yaşayanlara, ‘Bunu bize 25 yıllığına verin, bunu turizme açalım, siz Edirne’ye geldiğinizde de Edirne’de bir eviniz olsun. O konağınızda, tarihi evinizde, geldiğinizde yılda 15 gün de sizi misafir edelim.’ Yani turizm amaçlı değerlendireceğiz, yani turizme o bölgede nasıl ihtiyaç varsa otelse otel, kafeyse kafe, o bölgenin ihtiyacına uygun şekilde oradaki o tesislerimizi değerlendireceğiz.