Teketek Haber

MAHÇİÇEK” İSTANBUL’UN FETHİ TÜRK TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

MAHÇİÇEK” İSTANBUL’UN FETHİ TÜRK TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”
28 Mayıs 2018 - 21:49

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında bugünün Türk tarihi için çok önemli bir zafer olduğuna değinen Mahçiçek, Fatih Sultan Mehmet’i rahmet ile anarak, şu ifadelere yer verdi.

“29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi… Türk tarihi ve dünya tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.  II. Mehmet’in Fatih unvanını aldığı bu tarihte, Türkiye’nin en değerli boğazları Osmanlı Devleti hâkimiyetine alınmıştır. Ve Osmanlı Devleti kuruluşunun ardından yükselme dönemine geçmiştir.
Bu başarı ile de Osmanlı Devleti İslam dünyasında itibar kazanmıştır. Bizans İmparatorluğunun ve Orta Çağ’ın sona erdiği, Yeni Çağ’ın başladığı bu önemli tarihe imzasını atan, yasalarıyla devleti yeniden biçimlendiren Fatih Sultan Mehmet Han’ı rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyoruz.
Peygamber Efendimiz (S.A.V) “ İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur” hadisi şerifinde de bu şanlı başarıyı bizlere müjdelemiştir.
Ecdadımızın bizlere miras olarak bıraktığı bu değerlere sahip çıkmalı ve korumalıyız. Yerel yönetimler olarak bizlerde gelecek nesillerimize bu bilgileri aktarmak için gayret edeceğiz. Birlik, beraberlik ve bütünlük içinde her zaman bize emanet edilen topraklarımız ve milletimiz için aralıksız, bıkmadan, usanmadan en doğru şekilde halkımız adına çalışmaya devam edeceğiz. Namusumuz, şerefimiz ve vatanımız için kurşuna göğsünü siper eden ecdadımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.’’