Teketek Haber

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği kuruldu!

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği kuruldu!
04 Temmuz 2022 - 12:59

İstanbul’da Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği kuruldu. Dernek, Türkiye’de 4. Sanayi Devrimine uyum sağlamak ve sektörde öncü sivil toplum kuruluşu olmak amacı taşıyor. Uluslararası alanda tanınan bilim insanlarının yer aldığı yer aldığı dernek, makine sanayisinde Türkiye’yi lider konuma getirmeyi hedefliyor.

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği, 18 Haziran 2022 tarihinde ilk genel kurulunu yaparak, resmen kuruldu. Genel kurulda, yönetim ve denetim kurulları seçildi. Kurucu başkan Prof. Dr. Erhan Budak’ın öncülüğünde kurulan derneğin başkan yardımcısı ise ABD Bilimler Akademisi Üyesi Prof Dr. Yusuf Altıntaş oldu. Resmi olarak faaliyetlerine başlayan dernek; Dördüncü Sanayi Devrimi ile birlikte Türkiye’de makine sanayisini atağa geçirmeyi ve sektörde dünya lideri konumuna yükseltmeyi hedefliyor. Ayrıca, sanayi devriminin lokomotif sektörü makine sanayisinin gelişmesini sağlayarak, ülkenin ekonomik refaha kavuşmasında öncü olmayı amaçlıyor.

“Firmaların mevcut yeteneklerle çağa ayak uydurması çok kolay değil”

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği Prof. Dr. Erhan Budak, genel kurulda yaptığı konuşmada, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin “bilgi çağı” ve “dijital devrim” olarak tanımlandığını belirterek, şunları söyledi: “Bir firmanın mevcut yetenekleri ile kısa sürede yapılanması ve bu çağa ayak uydurması çok kolay değildir. Ülkemizde makine sanayisin dünya ile rekabet edebilecek ve yüksek teknolojiye sahip ve yüksek katma değerli ürünleri üretebilecek seviyelere gelebilmesi için üniversite–sanayi iş birliği gerekiyor. Bu çerçevede çeşitli çalışmalar yapmak, sektör önceliklerini belirlemek, ilgili kurum ve kuruluşlara tekliflerde bulunmak amacıyla bir araya geldik. Ayrıca, gerek kendi başına gerekse diğer firmalarla birleşerek, daha kısa sürede hedefe ulaşmayı hedefliyoruz.”

Derneğin faaliyette bulunduğu alanlar

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği’nin faaliyet alanları şöyle sıralanıyor; yapay zeka uygulamaları, akıllı sistemler, artırılmış gerçeklik, dijital ikiz, mobil uygulamalar ve online durum izleme, bulut bilişim, IoT platformları, endüstriyel internet, takım tezgahları, süreç modelleme, robotlar ve insansı robotlar, endüstriyel siber güvenlik, 3D katmanlı yazıcılar, insan makine sistemleri, CNC.

Derneğin yönetim ve denetim kurulları

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği’nin yönetim ve denetim kurulları şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim kurulu: Başkan Prof. Dr. Erhan Budak (Maxima), başkan yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Altıntaş (Mal Inc.), yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Onur Tunçer (Melina Aeoro), yönetim kurulu üyesi Dr. Uğur Şimşir (Usel Makine), yönetim kurulu üyesi Ali Fazıl Böyet (Akım Metal).

Denetim kurulu: Dr. Barış Doğan (BCD Teknik), Hüseyin Mail (Interjet), A. Emre Teksan (Teksan).