Teketek Haber

METOROLOJİDEN PEŞ PEŞE UYARI

İstanbul başta olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünde salı gününe kadar yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Sıcaklıklar ortalamanın 4-5 derece altında seyredecek. 18 Mart Perşembe günü için ise Meteoroloji, kuvvetli yağış, rüzgar ve çığı tehlikesine karşı uyardı.

METOROLOJİDEN PEŞ PEŞE UYARI
18 Mart 2021 - 13:58

Ülke genelinde yağışlar devam ediyor. Bugün İstanbul’da hava çoğunlukla bulutlu ancak bölgede yağmur geçişleri olabilir. Ankara’da ise hafif yağmur beklenirken İzmir’de cuma günü yağışlar kuvvetlenecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından paylaşılan 18-24 Mart haftalık hava durumu tahminine göre; önümüzdeki 5 gün boyunca yurt geneli yağışlı bir havanın etkisi altında olacak.

Yapılan son tahminlere göre; bugün Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde kuvvetli rüzgar bekleniyor. Yağışlar, Ege ve Akdeniz’in kıyılarında şiddetlenecek.

Perşembe günü hafiflemesi beklenen yağışlar aralıklı olarak salı gününe göre sürecek.

Haftalık Hava Durumu
(18 – 24 Mart 2021)
Hava sıcaklığının yarın (Perşembe) Doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, Cuma günü batı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar tüm yurtta artacağı tahmin ediliyor. pic.twitter.com/XMCZ6jwqeL

— Meteoroloji (MGM) (@meteoroloji_twi) March 17, 2021

BÖLGE BÖLGE SON DURUM

Marmara Bölgesi’nde yağışlar sürekli değil. Önümüzdeki günlerde bazı bölgelerde sağanaklar görülebilir. Ege Bölgesi’nde de yağış aralıklı, Afyonkarahisar ve Kütahya’da sulu kar var.

İç Anadolu Bölgesi’nde orta kuvvetli yağan yağmurun akşam saatlerinde sabah kara dönmesi bekleniyor.

Akdeniz’de Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Güneydoğu boyunca sağanak geçişleri etkili olacak. Bölgede cuma günü yağışlar hafifleyecek.

SULU KAR ETKİLİ OLACAK

Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun genelinde yağış var. Bölgede hava soğuk; Bolu, Kastamonu arasındaki bazı kesimlere kar da yağıyor. Doğu Anadolu’da; Erzurum, Kars ve Ağrı’da kar, diğer kentlerde yağmur ve sulu kar var.

18 Mart 2021 (Perşembe)
Kuvvetli Yağışa Dikkat!
Kuvvetli Rüzgara Dikkat!
️Çığ Tehlikesine Dikkat!
️ Hava Sıcaklığı: Doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. pic.twitter.com/yVzyl61WY4

— Meteoroloji (MGM) (@meteoroloji_twi) March 18, 2021

18 MART PERŞEMBE HAVA DURUMU

Hava sıcaklığı, doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Yağışların; sabah saatlerinde Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli yağmur, öğle saatlerinden sonra Osmaniye çevreleri ile Kahramanmaraş’ın güney kesimlerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın; Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.