Teketek Haber

MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA KAHRAMANMARAŞ ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR

MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA KAHRAMANMARAŞ ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR
02 Ocak 2020 - 17:26

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı, iki yüz farklı etkinlikle kutlanacak. Etkinlikler ‘İstiklalin 100 Akı Kahramanmaraş’ mottosuyla gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek etkinlikler 12 Şubat’a kadar sürecek. 12 Şubat’ta yapılacak etkinliklere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

Milli Mücadelenin 100. Yılında KahramanmaraşEtkinlikleri kapsamında; konserler, halk oyunları, top atışı, mehteran gösterileri, konferanslar, fotoğraf sergileri, eğitici seminerler, tiyatro gösterileri, gezici sinema tırı, ışık ve havai fişek gösterileri gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Yıllardır devam eden çete geleneği de yaşatılacak. Çete kıyafeti giyen çeteler davul eşliğinde sokak sokak gezecek. Ülkenin çeşitli şehirlerinden gaziler, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümüne katılmak üzere şehre gelecekler. Milli Mücadele şehitlerinin isimlerinin yer aldığı duvar 12 Şubat’a kadar sergilenecek. Ayrıca Ulu Camii’de, Milli Mücadele şehitlerinin ruhlarına bağışlanmak üzere okunan 2020 adet Hatm-i Şerifin Duası yapılacak.

12 Şubat’ta finali yapılacak etkinliklerin tümü 100 sayfalık almanak halinde basılıp özel koleksiyon haline getirilecek. 12 Şubat’ta yapılacak final programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ’IN KURTULUŞU HAKKINDA

21 Ocak-11 Şubat 1920 tarihlerinde tek başına verdiği kurtuluş mücadelesiyle şehri Fransız işgalinden kurtaran, ardından da çevre illerin yardımına koşan Maraş halkının bu kahramanlığı, 5 Nisan 1925’te kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Kurtuluş mücadelesinden sonra TBMM’den gönderilen “Şehirde Kurtuluş Savaşı’na katılanların bildirilmesinin” istendiği yazıya, “Maraş’ta Milli Mücadele’ye katılmayan tek bir fert bile yoktur” cevabının verildiği kente, 5 Nisan 1925 tarihinde TBMM tarafından “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” verildi.

Kahramanmaraş halkı, 1925’ten bu yana “12 Şubat Kurtuluş Günü’nde ve 5 Nisan Madalya gününde şanlı Türk Bayrağına İstiklal Madalyası’nı takarak destansı geçmişini gururla anıyor.

TBMM tarafından verilen “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ve Kahramanlık Beratı” Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamındaki özel hazırlanmış çelik kasada korunuyor.

Milli Mücadelenin 100. Yılında Kahramanmaraş Etkinlikleri

3 Ocak Cuma 2020 Program Akışı

12:30 Hatim Programı (Ulu Cami)

13:10 Cuma Namazı çıkışı pilav dağıtımı (Ulu Camii)

18:00 Kortej yürüyüşü ve mehteran gösterisi (Valilik’ten Ulu Camii’ye doğru gidilecek)

18:30 Işık, Pryo ve Havai Fişek Gösterisi (Ulu Camii önü)

19:00 100. Yıl Etkinlikleri Tanıtım Toplantısı (Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi)