Teketek Haber

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

ŞALVAR GÜREŞİ DÜNYAYA TANITILACAK

ŞALVAR GÜREŞİ DÜNYAYA TANITILACAK
06 Şubat 2018 - 12:34

Şalvar Güreşi Dünya Şampiyonası, Kahramanmaraş’ta yapılacak.

Türkiye Güreş Federasyonunun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, “Geçmişin ihtişamını geleceğe taşıyoruz, dünyaya tanıtıyoruz” sloganıyla düzenlenecek şampiyona, 10 Şubat’ta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Şalvar güreşinin dünyaya tanıtılmasının amaçlandığı organizasyona Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Karadağ, Belarus, Ukrayna, Bosna Hersek, Gürcistan, Pakistan, Makedonya, Bulgaristan, Moldova, Sırbistan, Özbekistan, Moğolistan ve Tacikistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden 300 sporcunun katılması bekleniyor.

ŞALVAR GÜREŞİ NEDİR

TANIMI
Kısa şalvar adından da anlaşılacağı gibi keçi yününden yapılır.Şalvarın ağız kısmına kösele deri dikilir.Bağı ise kalın örme ipten yapılır. Kısa şalvar diz üstünde baldırın orta yerine gelecek uzunlukta dizayn edilir.

TARİHÇESİ
Genellikle Kahramanmaraş İl merkezi ve ilçelerinde icra edilen bu Güreş çeşidi yıllardır yapıla gelmektedir.Şalvar güreşi çok eski geleneklere dayanan ve Türkmenler tarafından yapılan bir güreş türüdür. Kahramanmaraş yöresinde yapılan tüm güreşlerde bu tür şalvar kullanıla gelmiştir.Yapılışı çok eskilere dayanan bu güzelim Güreş şimdi sadece Kahramanmaraş’ın Bertiz , Baydemirli ve çevresinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere Festival şeklinde tanzim edilerek bu ananenin yaşatılmasına çalışılmaktadır.

Şalvar Güreşinde Teknik Uygulama
1-Kısa şalvar güreşinde tüm teknikler ayakta yapılır.
2-Rakip alta düştüğü anda bir tek hamle şansı verilir. Bu hamlede sonuç olmaz ise genelde ayağa kaldırılır.
3-Dengenin son derece önemli olduğu güreş sporunda Ayakta muazzam bir denge unsuru oluşturan kısa şalvar güreşleri ata sporumuza birçok şampiyonunun kazandırılmasında bir hayli büyük yararlaı olmuştur.
Güreşçilerin Kıyafetleri

Güreşçiler,şalvar giyinmiş ve ayakları yalın ayak olacaktır. El ve ayak parmaklarında,
bileklerinde ve ellerinde yüzük, bilezik, kemer gibi aksesuarlar bulunduramazlar.
Sağ ve sol ayak bileklerine kura numaralarına göre mavi veya kırmızı paça bağ bağlarlar. Güreşçilerin vücudu yağlı olamaz. Yağlı olduğu tespit edildiği takdirde, müsabakalardan
diskalifiye edilirler.
Şalvar Güreşinde Kurallar

Tuşla Yenilme ve Galibiyet
a) Tam köprü durumunda,
b) İki omuzun aynı anda yere değmesi durumunda,
c) Kündeden rakibi çevirirken başın yere değmesi durumunda,
d) İki dirseğin aynı anda yere değmesi durumunda,
Tüm yaş gruplarında müsabaka süresi içerisinde tuş olmadığı takdirde, müsabakanın başından sonuna kadar aldığı puanlarla galip ve mağluplar belli olacaktır. Şayet müsabakanın sonunda puanlar eşit olursa, bütün yaş gruplarında altın puan uygulamasına gidilecektir. Uzatma ilk puan alan galip ilan edilecektir.

“Övünmek için biz söylemiyoruz. Hakikat
için onların kitapları söylüyor: “Hiçbir
millet bu dünyayı Cengaver Türk
Pehlivanları kadar çalkalamadı…”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P