Teketek Haber

ŞİİR VE EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE KARAKOÇ VE ZARİFOĞLU ANILDI

ŞİİR VE EDEBİYATIN BAŞKENTİ’NDE KARAKOÇ VE ZARİFOĞLU ANILDI
09 Haziran 2022 - 16:43

Türk edebiyatının önemli isimleri Cahit Zarifoğlu ve Abdurrahim Karakoç, vefat yıldönümlerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı. Şehir genelinde Zarifoğlu ve Karakoç’un şiirleri reklam alanlarını süslerken, İbrahim Sadri ile Şiir Gecesi, yoğun katılımla gerçekleşti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat etkinliklerini Kahramanmaraşlılarla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Abdurrahim Karakoç ve Cahit Zarifoğlu’nun vefat yıldönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi, şehri Zarifoğlu ve Karakoç’un şiirleriyle donattı. Cadde ve sokaklarda yer alan billboardlar, şairlerin dörtlükleriyle renklendi. Etkinliklerin devamında ise İbrahim Sadri ile ‘Şiir Gecesi’ düzenlendi. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde gerçekleştirilen programda, Şair ve Yazar İbrahim Sadri, Karakoç ve Zarifoğlu’nun şiirlerini seslendirdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun da katıldı.

Şiir ve Edebiyatın Başkenti

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Başkan Hayrettin Güngör, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi Kahramanmaraş’ımız şiir ve edebiyatın başkenti. Bu değerlerimizi hem ulusal hem de uluslararası alanda daha da tanınır hale getirmek istiyoruz. Bu konuda da geçtiğimiz yıl UNESCO’ya çok ciddi başvurular yaptık. Çok güzel mesafe de kat ettik. İnşallah önümüzdeki süreçte Kahramanmaraş’ımızı şiir ve edebiyat alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil ettiğimizde bu değerimizi uluslararası arenada daha tanınır hale getirmiş olacağız. İki yıldır Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri etkinliği düzenliyoruz. Gerçekten etkinliklerimiz çok büyük ilgi gördü. İnşallah önümüzdeki süreçte de şiir ve edebiyatın başkenti olan şehrimizde bu tür organizasyonların sayısı artacak” ifadelerini kullandı.

Karakoç ve Zarifoğlu

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hemşehrimiz Abdurrahim Karakoç ve Cahit Zarifoğlu’nun ölüm yıldönümleri dolayısıyla böyle bir anma etkinliği gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk ve tek edebiyat müzesi olan Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte İbrahim Sadri’yi de aramızda görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Davetimizi geri çevirmeyerek bu anlamlı etkinlikte bizlerle birlikte olduğu için de kendisine teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Abdurrahim Karakoç ve Cahit Zarifoğlu’nu bir kez daha saygı ve rahmetle yâd ediyorum” dedi.