Teketek Haber

TK Elevator Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

TK Elevator Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı
06 Haziran 2022 - 17:02

Şehirleri ve binaları daha akıllı ve yaşanılası yerler haline getirirken yenilikçi mobilite çözümleri ile de sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapan TK Elevator, dünyanın önde gelen sürdürülebilirlik raporlama standardı GRI’ye uygun ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Karbon ayak izini azaltma konusunu kendine hedef belirleyen TK Elevator; kendi ticari faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2030 yılına yüzde 53, değer zinciri boyunca emisyonlarını 2021 yılına kıyasla yüzde 23 azaltmayı taahhüt ediyor.

Sürdürülebilirliği şirket kültürünün önemli bir parçası olarak kabul eden TK Elevator; ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Önde gelen sürdürülebilirlik raporlama standardı Global Reporting Initiative’e (GRI) uygun olarak derlenen rapora göre; 2020-2021 mali yılında TK Elevator’ın kendi faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonlar, 2018-2019 temel yılına kıyasla yüzde 19 oranında azaltıldı. Ayrıca şirketin yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği elektriğin oranı yüzde 45’in üzerine çıkarıldı. İklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşeni yapmak için kendisine iddialı hedefler belirleyen TK Elevator, ticari faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2030 yılına yüzde 53, değer zinciri boyunca emisyonlarını 2021 yılına kıyasla yüzde 23 azaltmayı amaçlıyor. İklim korumasının yanı sıra sosyal sorumluluk ve özellikle iş güvenliğinin sürekli iyileştirilmesini de bir öncelik olarak kabul eden TK Elevator’da son beş yılda, işle ilgili olayların sayısı (Toplam Kaydedilebilir Olay oranı / TRC oranı) yüzde 50 oranında düşürüldü. Ayrıca TK Elevator, tüm çalışanların potansiyellerini tam olarak kullanmalarını sağlayan çeşitli, açık ve kapsayıcı bir şirket kültürünü teşvik etme taahhüdünü pekiştirerek ilk kez küresel bir çalışan anketi gerçekleştirdi.

Net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı taahhüt ediyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren, “Sürdürülebilirlik ve ekonomik başarının ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğuna inanıyoruz. İlk sürdürülebilirlik raporumuzla, kurumsal sorumluluklarımızı nasıl sürdürdüğümüz konusunda daha fazla şeffaflık sağlamak için ESG çabalarımızın arkasına rakamlar ve yeni somut hedefler koyuyoruz.” dedi

TK Elevator; BM desteğiyle başlatılan ve sıfır emisyonu hedefleyen ‘Sıfır için Yarış’ kampanyasına katılarak karbon emisyonunu 2050 yılına kadar ‘net sıfıra’ düşürmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken şirket Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından yönetilen, küresel ısınmayı 1,5°C’de tutmayı amaçlayan ‘1.5°C İçin İş Dünyası Harekete Geçiyor’ girişimini de destekleyerek tüm adımlarını bu yönde atıyor. Şirket; küresel operasyonlarda kullanılan elektriği 2030 itibarıyla yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan tedarik etmeyi taahhüt ediyor.

 

Hands protecting globe of green tree on tropical nature summer background, Ecology and Environment concept