Teketek Haber

TOPLUMU TERÖRİZE ETMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT YOK

Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere dün toplanan CHP Parti Meclisi bildirgesinde, İstanbul seçimleri için “YSK baskılara boyun eğmemeli” ifadeleri kullanıldı. Bildirgede Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya da değinilerek “Bu olay üzerinden bizi ve toplumumuzu terörize etmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz” denildi

TOPLUMU TERÖRİZE ETMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT YOK
29 Nisan 2019 - 9:09

CHP’nin kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi’nin bildirgesinde, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) “İstanbul” çağrısı yapıldı. Bildirgede, “YSK’nın pusulası seçim mevzuatı ve içtihadıdır. Pusula şaşarsa, bunun bedelini ülkemiz ve demokrasimiz çok ağır öder. YSK, baskılara boyun eğmemelidir” denildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu dün, yerel seçim sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla önce Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) ardından da Parti Meclisi’ni (PM) topladı. Toplantılarda, İstanbul seçimlerine yönelik tartışmalar ile Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı saldırı da değerlendirildi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenleyerek, PM tarafından hazırlanan bildirgeyi okudu. Öztrak, şunları kaydetti:

YSK VEBALİ TAŞIYAMAZ: Milletimiz sandıkta sözünü söyledi, belediye başkanlarını seçti. Millet İttifakı’nı seçmenler, sandıkta geniş bir demokrasi ittifakına dönüştürdü. Ancak 28 gün geçmesine rağmen seçim sonuçlarına itirazların değerlendirmesi sürmektedir. Bu demokrasi tarihimizde eşine az rastlanır bir durumdur. Ülkeyi yönetenler, seçimle geldikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi koltuğundan seçimle kalkmayı kabullenmemektedirler. Birbiri ardına yaptıkları itirazların hiçbir maddi gerçekliği yoktur. Bunlar YSK’yı baskı almaya dönüktür. YSK’nın pusulası seçim mevzuatı ve içtihatıdır. Pusula şaşarsa, bunun bedelini ülkemiz ve demokrasimiz çok ağır öder. YSK bunun vebalini taşıyamaz. Kurul baskılara boyun eğmemeli bir hukuk cinayetine alet olmamalıdır.

LANETLİYORUZ: Ülkemizde puslu hava yaratmaya, suyu bulandırmaya çalışanlar tarafından, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bir hafta önce yapılan linç girişimini CHP PM olarak lanetliyoruz. Bu müessif olay üzerinden bizi ve toplumumuzu terörize etmeye çalışanlara hiçbir şekilde fırsat vermeyeceğimizi açıkça ifade ediyoruz. CHP olarak linç girişiminin faillerinin yargı önünde hesap vermesinin takipçisi olacağız. Bu gibi tertiplerle bizlere gözdağı vereceğini sanan gafillere, bu partinin köklerinin Kuvayımilliye’ye dayandığını ve genel başkanımızın koltuğunun ilk sahibinin, boynunda padişahın idam fermanı ile Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Atatürk olduğunu hatırlatırız. Kimse bize ‘şehit cenazelerine gitmeyin’ demeye cüret edemez.

YENİ MUTABAKAT: Hukukun üstünlüğünü, güçler ayrılığını, denge ve denetimi sağlayacak yeni bir mutabakata ihtiyaç var.