Teketek Haber

TRUMP RAHAT BİR NEFES ALDI

ABD Adalet Bakanı William Barr, Özel Yetkili Savcı  Robert Mueller’ın yürüttüğü Rusya soruşturmasında,

TRUMP RAHAT BİR NEFES ALDI
18 Nisan 2019 - 21:06

ABD Adalet Bakanı Barr, Rusya soruşturmasıyla ilgili Özel Yetkili  Savcı Mueller’ın hazırladığı rapor hakkında basın toplantısı düzenledi.

Barr, “Rus hükümeti başkanlık seçimlerimize müdahale etmeyi amaçladı  ancak Mueller’ın raporuna göre, Ruslar Trump ya da onun seçim kampanyası ile  herhangi bir gizli iş birliği sağlayamadı.” dedi.

Adalet Bakanı Barr ayrıca Mueller’ın “Trump’ın adaleti engellemeye  yönelik girişimlerde bulunduğu” şeklindeki yorumlarına katılmadığını, bu sürecin  şeffaf ve hassas bir şekilde yürütüldüğünü ve Beyaz Saray’dan herhangi bir baskı  görmediklerini ifade etti.

Raporu Kongre’ye gönderdi

Soruşturma sonucunda Trump’ın aklandığı değerlendirmesini yapan Barr,  ABD Başkanı’nın “öngörülemez” bir süreçle karşı karşıya kaldığını ve bu süreçte  medyada ortaya çıkan atmosferin de kendisi aleyhine çalıştığını söyledi.

Barr, “Başkan’ın kişisel olarak suçlanması konusunda medyada güçlü  bir spekülasyon süreci yaşandı fakat kendisinin de başından beri söylediği gibi  gerçekten de (Ruslarla) gizli bir iş birliği yoktu.” diye konuştu.

Raporun kamuya açık versiyonunu Kongreye ileteceğini belirten Barr,  Kongreye gönderildikten sonra raporun kopyasının Adalet Bakanlığının internet  sitesinde de yayımlanacağını belirtti.

Barr’ın basın açıklamasından kısa bir süre sonra Mueller raporunun  redakte edilmiş hali Adalet Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Trump sonuçtan memnun

Barr’ın basın toplantısından bir süre sonra Beyaz Saray’da konuyla  ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalar yapan Trump, “Bugün çok iyi bir gün  geçiriyorum.” dedi.

Trump, “(Ruslarla) Hiçbir zaman gizli iş birliği yoktu. Bu hile başka  bir başkanın başına gelmemeli.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Trump’ın Twitter hesabından “Game of Thrones” adlı  Amerikan dizisine gönderme yaparak “Oyun bitti: Gizli iş birliği yok, adaleti  engelleme yok.” şeklinde paylaşımda bulunması dikkati çekti. Trump’ın paylaşımı  kısa sürede Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girdi.

Özel Savcı Mueller, yaklaşık 2 yıl süren Rusya soruşturması  raporunu 22 Mart’ta Adalet Bakanı’na teslim etmiş, William Barr da ertesi gün  Kongreye soruşturma sonuçlarıyla ilgili gönderdiği mektubunda, “Özel Yetkili  Savcı’nın soruşturmasında, Trump kampanyasının veya onunla ilişkili herhangi bir  kişi veya yetkilinin, 2016 başkanlık seçimlerini etkileme çabasında Rusya ile  komplo veya iş birliği yaptığı tespit edilmemiştir. Adalet Bakanlığının bulguları  ABD Başkanı’nı tam ve kesin olarak aklıyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.