Teketek Haber

TÜRK ŞİİRİNİN BEYAZ KARTALI

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Kahramanmaraş ta

TÜRK ŞİİRİNİN BEYAZ KARTALI
26 Nisan 2019 - 17:01

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ‘ta “Türk Şiirinin Beyaz Kartalı: Paneli” düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü , Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, temel hedeflerinin güzel ahlaklı, terbiyeli çocuklar yetiştirmek olduğunu belirterek bu anlamda birçok faaliyet yaptıklarını, bunlardan birisinin de Bahaettin Karakoç Paneli olduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ın “şiirin başkenti” olduğunu ifade eden Yılmaz, herkesin onur duyduğu “Yedi Güzel Adam”ın da bu şehrin şairleri olduğunu söyledi.

“Dünkü şairlerimizle onur duyduğumuz gibi yarına da şairler yetiştirmek bizim vazifemizdir.” diyen Yılmaz, Kahramanmaraş’ta yetişen en önemli şairlerden birin de Bahaettin Karakoç olduğuna dikkat çekti.

Yılmaz, Karakoç’un nezaketi, beyefendiliği ve duruşuyla örnek olduğunu ve ölümünden önce çok güzel şiirler bıraktığını dile getirerek “Karakoç ağabey, Kahramanmaraş’ta birçok şairin yetişmesine katkı sağlayacak uzun yıllar Dolunay Dergisi’ni çıkardı. Akabinde Dolunay Şiir Akşamlarını düzenleyerek şiir sevdalısı şairlerin buluşmasına zemin hazırladı. Biz de inşallah ‘şiirden şuur doğar’ prensibi çerçevesinde bundan sonraki zamanlarda da bu çalışmaları devam ettireceğiz.” diye konuştu.

Moderatörlüğünü araştırmacı, yazar Ramazan Avcı’nın yaptığı panel, Yardımcısı Prof. Dr. , Öğretim Üyesi Prof. Dr. , Onyedi Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi , yazar İnci Okumuş’un, Bahaettin Karakoç hakkındaki sunumlarıyla devam etti.

Panelde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Liselerarası Bahaettin Karakoç Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye öğrencilere ödül verildi.