marmaris tekne turları
ATMACA İÇİN TARİH BELLİ OLDU « Teketek Haber

Teketek Haber

ATMACA İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Seri üretim sürecinin başladığı Türkiye’nin ilk deniz füzesi olarak da bilinen Atmaca’da ilk teslimatlar çok yakında başlıyor. Savunma uzmanlarının Ege ve Akdeniz’de yeni bir sayfa açılacağını belirttiği füze ile 250 km uzaktaki hedefler vurulabilecek. Savaş gemilerindeki Harpoon Füze Sistemi’nin yerini alacak Atmaca’da seyir halindeyken hedef güncellenebilirken dik açı ile gemiye dalış ile hedef de küçültülebiliyor

ATMACA İÇİN TARİH BELLİ OLDU
05 Ocak 2021 - 16:47

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında harekete geçen Roketsan, 2009 yılında kolları sıvayarak işe koyuldu. Kasım 2018’deki ilk başarılı testten sonra çok sayıda teste tabi tutulan Atmaca tüm testleri başarıyla geçti.

Yakın bir zamanda seri üretim sürecinin başladığı füze, Gemisavar Füze Sistemi envanterindeki Harpoon Füze sisteminin yerini alacak.

Atmaca füzesi ilk olarak Havelsan tarafından geliştirilen GENESİS Savaş Yönetim Sistemi ile donatılan Milgem Sınıfı Korvetler ile Gabya Sınıfı firkateynlerde kullanılacak.

250 KM MENZİLİ OLACAK

Milli olarak geliştirilen füze 350 mm çapa, 1,4 metre kanat açıklığına da sahip bulunuyor. 800 kg ağırlığındaki füzenin menzili ise 250 km’yi buluyor. Atmaca menziliyle de rakiplerine fark atmış durumda. ABD yapımı Harpoon’un geliştirilmiş versiyonunda menzil 130 kilometre iken Fransız Exocet Bl3 füzesinin ise 200 km menzili bulunuyor.

YERLİ MOTORLA UÇACAK

SOM füzesinde de kullanılan TR40 motorlarıyla güçlendirilen Atmaca füzesinde ileriki dönemlerde Kale 3200 turbojet motorunun kullanılması planlanıyor. Üretim gerçekleştiğinde hem SOM seyir füzeleri hem de Atmaca, yerli motorla uçacak.

YENİ SALDIRI SİSTEMİNİ KAZANDIRACAK

Savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisinin kullanıldığı füze donanmaya da yeni bir saldırı sistemini kazandıracak. Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak yol alan Atmaca, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

RADARA SON ANDA GİRİYOR

Atmaca sadece ‘yalama uçuşu’ kabiliyeti ile de hedefi bulmayacak. Gerekli olduğu durumlarda Atmaca yüksek irtifaya çıkıp gemiye dik açıdan dalarak hedef küçültebilecek. Ya da adanın çevresinden dolaşarak gemi radarına son anda girdiğinden herhangi bir savunma sisteminin harekete geçmesine fırsat vermeden hedefi başarıyla vurabilecek.

250 km menzilli füze görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor.

BU YIL TESLİM EDİLECEK

Atmaca Gemisavar Füzesi’nde seri üretim süreci başladı. Füzede teslimatlara bu yıl başlanacakken, yetkililer teslimat başlamadan yurt dışından füzeye yoğun ilgi olduğunun da altını çiziyor.