WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (3)

“TÜSAŞ: YÜZYILIN  YATIRIMI”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Hava Limanı bölgesinde geniş bir alana yayılacak olan TÜSAŞ’ın ikinci fabrikasının temellerini atıyor.

500 dekarlık bir alan üzerine kurulacak olan bu tesis, özellikle uçak parçalarının üretimine ev sahipliği yapacak.

Proje için 200 milyon dolarlık bir sermaye ayrıldığı ve şirket kuruluş işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (4)

Bu önemli yatırımla birlikte, savunma sanayi alanında Kahramanmaraş, yüzde 70 pay ile en büyük hissedar konumunda yer alacakken, TÜSAŞ ise yüzde 30’luk bir paya sahip olacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı esnaflar ve iş insanları, bu proje sayesinde hisseleri oranında yatırım yapma fırsatı bulacak. Böylece kent, savunma sanayii alanında yeni bir kümelenme ve yüzlerce tedarikçi firma ile birlikte yüzyılın dönüşümünü yaşayacak.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18

KAHRAMANMARAŞ, SAVUNMA SANAYİNİN YENİ MERKEZİ

Projenin temel amacı, deprem sonrası kentte yaşanan ekonomik ve sosyal tahribatın onarılması ve normale dönüş sürecinde, ticaretin ve uzay sanayisinin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atmak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu, Kahramanmaraş’ın, Kahraman Kazan’dan sonra Türkiye’nin en büyük savunma sanayi kentine dönüşeceğini ifade etti

Bu dönüşüm, aynı zamanda deprem bölgesindeki istihdam sorununa da çözüm getirecek.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (1)

İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİNDEN MEZUNLAR TÜSAŞ’TA

İstiklal Üniversitesi, yeniden yapılanma sürecinde İstiklal Teknik Üniversitesi adını alarak, uzay ve havacılık alanında eğitim verecek bir kurum haline gelecek. Üniversitenin bünyesinde kurulacak Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrenciler, doğrudan savunma sanayiinde iş bulma imkanı elde edecek. Bu stratejik hamle, bölgenin kalkınmasında kritik bir rol oynayarak, gençlerin hem eğitim almasını hem de iş imkanlarına kavuşmasını sağlayacak.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (2)

Kahramanmaraş’ın bu büyük dönüşüm projesi, hem depremden etkilenen bölgenin ekonomik olarak canlanmasına katkı sağlayacak hem de Türkiye’nin savunma sanayii kapasitesini artırarak, ulusal güvenliğe önemli bir katkı sunacak.