Teketek Haber

TYP ile 80 bin personel alımı için son gün! İŞKUR başvuru şartları neler?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR’un Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 80 bin personel alımı başvuruları başladı. Alım yapılacak personel Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki okullarda istihdam edilecek. Peki hangi kadrolara alım yapılacak? Başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar…

TYP ile 80 bin personel alımı için son gün! İŞKUR başvuru şartları neler?
14 Eylül 2018 - 9:36

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik personel alımı yapılacak. Ayrıca 20 bin kişilik de Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi okul yönetimleri ve Okul Aile Birlikleri aracılığıyla gelişmeleri takip ederek herhangi bir sorun karşısında gereken tedbirlerin alınmasını sağlayacak. Böylece TYP ile Türkiye genelinde toplamda 80 bin kişilik personel alımı yapılmış olacak. İşte detaylar…

TYP nedir, nasıl başvuru yapılır, maaşı ne kadar? İŞKUR TYP şartları neler?

 

BAŞVURULAR BAŞLADI!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ilana göre Toplum yararına Program (TYP) kapsamında yapılan başvurular 10 Eylül 2018 tarihinde başladı ve 14 Eylül 2018 tarihine kadar devam edecek.

ALIMLAR HANGİ İLLERDE YAPILACAK?

Söz konusu ilana göre TYP kapsamında alınacak olan personelin Başta İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Kırşehir, Kayseri, Rize, Yalova, Sinop, Aksaray, Kocaeli, illerinde olmak üzere Türkiye genelinde yapılacağı belirtildi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TYP ile yayımlanan ilana başvurular İŞKUR üzerinden yapılacak. Başvurular İŞKUR Şube Müdürlüklerinden veya İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecek. İnternet üzerinden başvuru yapmak için aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra çıkan sayfa üzerindeki ‘’ARA’’ butonuna tıklamanız yeterli.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

 

AİLE BAKANI AÇIKLAMA YAPTI!

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” dedi.

TEMİZLİK, BAKIM, ONARIM VE GÜVENLİ EĞİTİM İŞLERİNDE ÇALIŞACAKLAR!

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Üç bakanlık arasında imzalanacak “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği İl Müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

– 18 yaşını tamamlamış olmak,

– Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

– Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

– TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

– İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

KİMLER TYP’YE BAŞVURU YAPAMAZ?

-Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

-Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

-Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.