Teketek Haber

ÜNLÜ SANATÇI PESİMO, İSTANBUL’DA

ÜNLÜ SANATÇI PESİMO, İSTANBUL’DA
12 Mayıs 2022 - 14:25


ÜNLÜ SANATÇI PESİMO,
ROOT KARAKÖY’ÜN MURAL PROJESİ İÇİN İSTANBUL’A GELDİ

Tarihi Karaköy semtinin sofistike oteli Root Karaköy, dünyaca ünlü Perulu sanatçı Pesimo’yu İstanbul’a getirerek kentin duvarlarında kültürleri buluşturmaya hazırlanıyor.

Tarihi Karaköy semtinin sofistike oteli Root Karaköy, dış cephesine uygulatacağı duvar sanatı projesi için ünlü sanatçı Pesimo’yu İstanbul’da ağırlıyor. Büyüleyici İstanbul şehir ve Boğaz manzarasına hâkim konumuyla dikkat çeken Root Karaköy, tramvay yoluna bakan duvarını Pesimo’nun yaratıcı sanatıyla buluşturuyor.

1998’den beri şehrinin duvarları üzerinde çalışan, Peru şehir sanatının en önemli sanatçılarından bir olan Pesimo, Root Karaköy işbirliği için ilk kez İstanbul’a geldi. Pesimo, Mayıs ayı boyunca Root Hotel’de kalarak Root, Karaköy ve İstanbul’dan aldığı ilhamla kendi mitolojisini geliştirerek “görünmeyenleri doğayla uyumlu güçlere” dönüştürecek.

Pesimo’yu İstanbul’a getiren Root Karaköy’ün sahibi Barış Erdoğdu, projeyle ilgili olarak “Duvar resimlerinin tüm dünyada insanlığa ait ortak bir dil oluşturduğuna inanıyoruz. Otelimiz de sanat ve kültürü odağına alarak, İstanbul’u ziyarete gelen misafirlere hizmet veriyor. İlk projemiz, ünlü Güney Amerikalı sanatçı Pesimo’yu İstanbul’a getirerek şehirde kalıcı bir eser bırakmak olacak. Bu yaratıcı işbirliği için heyecanlıyız.” dedi.

Bu özel proje için Lima’dan İstanbul’a gelen 1983 doğumlu sanatçı Pesimo ise daha önce dünyanın pek çok şehrinde yaratıcı işler yaptığını ancak ilk kez kültürlerin buluştuğu İstanbul’da bir eser yaratacağını söyledi. Pesimo sanatında ilhamını, barıştan ve hepimizin birbirine bağlı olduğu anlayışından alıyor.