Teketek Haber

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soru

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soru
06 Haziran 2022 - 17:03

Farklı ülkelere seyahat etmek, günlük hayatın telaşlarından bir nebze de olsa uzaklaşmayı sağlamasının yanı sıra başka kültürleri ve yaşam tarzlarını tanımaya yardımcı olur. Ancak, plan dışı oluşan kötü senaryolar seyahatin planlandığı gibi gitmesini engelleyebilir. Bu olumsuz senaryolara karşı seyahati güvence altına almanın yolu ise seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, yurt dışı seyahatler sırasında oluşabilecek olumsuz durumlara güvence sunan seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soruyu ve yanıtlarını paylaştı.

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatlerde; acil durum, hastalanma, kaza geçirme, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş, bavul kaybetme gibi istenmeyen olaylar kapsamında sigortalıyı güvence altına alan ve masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür.

Ne zaman yapılır?

Seyahate başlamadan önce seyahat sağlık sigortası yapılması gerekir. Vize isteyen ülkelerde gerekli belgeler arasında seyahat sağlık sigortası da yer alır. Seyahat sağlık sigortasının süresi seyahate başlanan tarihten, sona erdiği tarihe kadar geçerlidir.

Nasıl alınır?

Seyahat sağlık sigortası, yetkili acenteler aracılığıyla alınabileceği gibi internet üzerinden de online olarak alınabilir. İhtiyaç kapsamındaki paket türü seçilerek seyahat sağlık sigortası sahibi olunur.

Zorunlu mudur?

Seyahat sağlık sigortası zorunluluğu ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Vize isteyen çoğu ülke seyahat sağlık sigortası talep ederken, vize isteyen ancak seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmayan ülkelerde de vardır. Ancak seyahat ederken ülkelerin seyahat sağlık sigortası isteyip istemediğine bakılmaksızın, seyahatin güvenliği için alınması önerilmektedir.

Neleri kapsar?

Seyahat sağlık sigortasının kapsamı alınan paket türüne göre değişir. Alınan seyahat sigortası kapsamına; yurt dışı seyahati sırasında hastalanma veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri, acil ilaç teminatı, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları gibi teminatlar eklenip çıkarılabilir.