Teketek Haber

CATTOLİCA ÜNİVERSİTESİ, GIDA SEKTÖRÜNE ÖZEL BÖLÜMLERDE İSTİHDAM GARANTİSİ VERİYOR

CATTOLİCA ÜNİVERSİTESİ, GIDA SEKTÖRÜNE ÖZEL BÖLÜMLERDE İSTİHDAM GARANTİSİ VERİYOR
05 Ocak 2021 - 16:11

Firenze Eğitim, İtalya’nın saygın üniversitelerinden Cattolica Üniversitesi’nde eğitim fırsatları sunuyor. Üniversitede eğitim alan yabancı öğrenciler 100’den fazla sektörde etkili şirketlerde staj ve iş imkanı bulabiliyor. Üniversitenin özellikle gıda ve yemek sektöründe istihdam garantisi veren bölümleri bulunuyor.

İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica Del Sacro Cuore), Avrupa’nın en büyük vakıf üniversitesi olarak biliniyor. Cremona ve Piacenze kentlerinde kampüsü bulunan Cattolica, en yüksek işe yerleştirme oranına sahip İtalyan üniversitesi olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda popüler sektörlere yönelik bir takım İngilizce programı bünyesine katan dünyaca ünlü Cattolica, hem üniversite hem de master programı düzeyinde yerli şirketlerle güçlü bağlantılar kuruyor. Üniversite böylece öğrencilerine mezuniyet sonrası garantili istihdam olanakları sunuyor.

“Food Product Management bölümü yeni bir fırsat”

Türk öğrenciler, Cattolica Üniversitesi’nin resmi kayıt ofisi olan Firenze Eğitim’den üniversite hakkında danışmanlık hizmeti alabiliyor. Firenze Yurtdışı Eğitim Koordinatörü Daniele Bruno, İtalya’da üniversite eğitimi düşünen öğrenciler için Cattolica Üniversitesi bünyesindeki “Food Product Management” adlı 3 yıllık lisans bölümünün birçok ülkede benzeri bulunmayan yeni bir fırsat sunduğunu söyledi. Bruno, şunları ifade etti; “Master programı olarak daha fazla seçenek var. Öğrenciler Food Processing, Viticulture and Enology ya da Agriculture Food and Economics programlarından birini seçebiliyor. Bu programlar kapsamında yabancı öğrenciler 100’den fazla sektörde etkili şirketlerde staj ve iş imkanı bulabiliyor. Ayrıca, mezun olduktan sonra iş dünyasına hazırlıklı oluyorlar ve daha hızlı iş hayatına atılabiliyorlar.”

Bruno, özellikle Türkiye ile İtalya arasında çalışan şirketlerin sektörü bilen ve bu iki ülkenin kültür deneyimini yaşamış adayları bünyelerine katmak istediğini vurgulayarak, “Bu yüzden Cattolica gibi bazı İtalyan üniversiteleri, yabancı öğrencilere yönelik, gıda sektörüne hazırlayan İngilizce eğitim dilinde bölümler açtı.” diye konuştu.

İtalya’nın “en lezzetli” bölgeleri

Dünyaca ünlü Forbes dergisi, İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinin mutfak kültürünü, “dünyanın en iyi mutfağı” seçti. Buna göre dergi Emilia Romagna bölgesini “dünyada en iyi yemek yenilen bölge” olarak ilan etti. Ancak verimli Po Vadisinde bulunan fantastik bölge Food Valley de “İtalya’da en lezzetli bölge” olarak görülüyor. Bu bölgede en iyi lezzetleri sunan restoran ve şirketler arasında; Campari, Cecchi, Barilla ve Ferrero gibi markalar bulunuyor. Piacenza, Cremona, Parma, Reggio Emilia, Modena ve Bologna kentlerinde yer alan bu meşhur şirketler, İtalyan gıda sektörünün liderleri olarak biliniyor. Bu markalar dünyanın her ülkesine ürettikleri leziz ürünlerin ihracatını yapıyor. Türkiye de bu ülkelerin arasında bulunuyor. Hatta bu markalardan bazıları Türkiye’de fabrika açarak üretime başladı.

Cattolica Üniversitesi, mezuniyetlerine bu ünlü markalarda çalışma fırsatı veriyor. Türk öğrenciler, özellikle Türkiye’de operasyonları olan firmalarda iş bulabiliyor. Her iki ülkenin kültürünü yaşayan öğrenciler, iş fırsatlarını artırabiliyor.