Teketek Haber

Eğitimde Yeşil Teknoloji Yerini Alıyor

Eğitimde Yeşil Teknoloji Yerini Alıyor
26 Nisan 2022 - 0:44

Tarabya İngiliz Okulları ve NCUK(The University Consortium) işbirliği ile düzenlenen “Çalkantılı Zamanlarda Eğitimin Uluslararasılaşması: Fırsatlar ve Zorluklar” isimli panel, Tarabya İngiliz Okulları Yeniköy Kampüsünde, kurumun kurucusu Mehmet Gültekin’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Panele Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım, NCUK Bölge Direktörü Adam Connor, English UK Başkanı ve Tarabya İngiliz Okulları Mütevelli Heyeti Üyesi Steve Phillips, Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt OBE, Eski MEB Müsteşar yardımcısı ve Özel Okullar Genel Müdürü Dr Muammer Yıldız, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Panelin açılış konuşmasında  English UK Başkanı ve Tarabya İngiliz Okulları Mütevelli Heyeti Üyesi Steve Phillips, öğrencilerin hem kendi kültürlerini korumalarının hem de global vizyon ile dünyaya bakmalarının önemini vurguladı. Tarabya İngiliz Okulları Kurucusu Mehmet Gültekin ise Türkiye’de uluslararası vizyona uyum sağlayabilecek temel eğitimi veren kurumların bu fırsatı sunabildiğine dikkat çekti.

Eğitimde Yeşil Teknoloji Yerini Alıyor

Panel konuşmacılarından Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt OBE, iş dünyası açısından bakıldığında pandeminin dünya genelinde pek çok alanda değişikliklere yol açtığına vurgu yaparak, pandemi sonrası dönemde eğitimdeki geleneksel yöntemlerin sorgulandığını ve buna karşın uzaktan eğitim platformlarının rolünün ve öneminin arttığına dikkat çekti. Gaunt ülkelerarası iletişim trafiğinin her zamankinden daha fazla olduğu ifade ederek, eğitimdeki değişimin aslında iş dünyasını da etkilediğini söyledi ve şu yorumda bulundu “Bu süreçte, üniversite eğitimlerini de etkileyecek yeşil teknoloji kavramı ortaya çıktı. Ancak bu büyük değişime bazı ülkeler diğerleri kadar hazır olmasa da, tıpkı internete ve hatta sosyal medyaya uyum sağladıkları gibi yakın gelecekte kolaylıkla uyum sağlayacak. Bu durumun iş dünyasına yansıması ise birçok alanlarda gerçekleşiyor ve  birçok şirket bu bağlamda kendini yeniliyor.” dedi.