Teketek Haber

DEĞİŞTİRİN DÖNÜŞSÜN!

DEĞİŞTİRİN DÖNÜŞSÜN!
Şebnem ELMACI
Şebnem ELMACI( sebnem.elmacii@gmail.com )
08 Nisan 2019 - 14:49

İsterdim ki özgür ve hür bir tirat olsun okuduklarınız, ama ilişmeyelim biz, bizi bağlayan fakat bir bağlamda da bağlasa da yazamayacağımız konulara.

Benim şu hayatta tek bir itemim var o da doğru olan ve çizgisinde duran her  var olmuş ya da olacak düşünceyi felsefeme dahil etmek.

Değiştirin!

Değişime kıyafetlerinizden, saçınızdan veya makyajınızdan başlamayın!

Düşüncelerinizi değiştirin, bir konu hakkında tartışmak istiyorsanız karşı görüşün savunduklarını araştırmayı deneyin. Ön yargılarınızı dönüştürün, fırsat verin, tanıyın görüntü sadece yansıma ve yanılsamadır.  Yanılmamak için düşüncelerinizi değiştirin.

Kelimelerinizi değiştirin!

Tanımlama yaparken sözcüklerinizi dikkatle seçin.  Gerçek düşüncenizi açıkça söylemek ya da  konuşmak dobralık değil kabalıktır, kırıcıdır. Kırmadan söylemenin bin çeşit yöntemi var haznenizi geliştirin. Üslup edinin, insanı farklı ve özel kılan üslubudur. Düstur edinin, saygı görmek istiyorsanız ilkeleriniz olsun.

Baktığınız yerleri değiştirin!

Her olayın önce kötüsüne ihtimal vermeyin eğer  %50 şansınız varsa,  güzel olan ihtimalin önceliği kötü olan ihtimalle aynıdır. Kesin olmayacak değil, kesin olacak deyin. Her gün geçtiğiniz yolda hiç bakmadığınız bir yere bakın, belki çiçekli yol bakmadığınız yerdedir. Olayları ele alırken sizi öfkelendiren tarafından değil bir de karşı tarafın baktığı yerden bakmayı deneyin, belki sorunun kendinizde olduğunu fark edersiniz.

Misyonunuzu değiştirin!

Değişmekten korkmayın, insanların hakkınızda ne konuşacağına takılmadan yeni bir benlik edinin.

Şayet bugüne kadar size yüklenen ya da kendinize yüklediğiniz misyon bir işe yaramadıysa, hala saygınlık görmek için mücadele içerisindeyseniz ya da kendinizi hala bulamadıysanız ve değişken bir yapıya sahipseniz,  en acilinden kendinize ilkeleri olan karakter ve kişiliğinizin özüyle yeni bir misyon edinin ve kabul edin, doğru değişim üzerinizde eğreti durmaz yalnızca olması gerekeni doğru zamanda bulmuş ve giyinmiş olursunuz. Kendiniz olmaktan, kusurlarınızdan asla çekinmeyin. Sizi siz yapan değerlerinizden birileri için ödün vermeyin.

Davranışlarınızı değiştirin!

İnsanları aşağılar gibi, ya da inceler gibi rahatsız edici bakışlarınızı kontrol edebilirsiniz.  El şakalarınızı olur olmaz her yerde ve herkese yapmaktan kaçınabilirsiniz. Görgüsüzce ve kaba hal tavırlarınızı, zarif ve ince bir dile dönüştürebilirsiniz. Beden dili diye bir şey var ve bundan doğan hissi bir enerji var. Davranışlarınızın karşı tarafa verdiği mesaj aklınızdan geçen söyleyemediğiniz sözlerle aynı. Anlaşılmadığını düşünmeyin. Kimseyi aptal yerine koyacak hiçbir davranışta bulunmayın. Ters köşe olabilirsiniz bu yüzden davranışlarınızı değiştirerek zarafetin size kattığı güzelliği yaşayabilir ve hayatınızın nasıl şekillendiğini görebilirsiniz.

Değişim cesaret ister önce siz değiştirmeye cesaret edin sonra dönüşümünü izleyin. Keyif alacağınızı umuyorum!