Teketek Haber

HEY! SEN

HEY! SEN
Şebnem ELMACI( sebnem.elmacii@gmail.com )
30 Ekim 2020 - 15:02

Neresinden tutsan elinde kalacak olan hikayeler yazma kendine.

Evet, doğru duydun.

Kimsenin tercihlerine bağlı olarak değer biçme kendine, aldatan bir insanı kim olursa olsun affetme. Affetmek özgürlüktür; İçinden affet özgürleştir ruhunu. Düşüncelerini bağlı kılma seni kıranlara, acıtanlara. Fakat fiilen affetme, hayatına ortak etme yeniden. Sana sunduğu olanakların çok daha iyisini kendin yapabilirsin, kendini birkaç pul karşılığında kıymetsizleştirme.  Güçlü olmak dediğin kendi ayaklarının üzerinde kimsenin imkanlarını planlarına dahil etmeden durabilmektir. Az olanı bereketli kıl hayatında, onurunun başını dik tut. Çünkü ömründe bir kere olsun aldatılmış insan bir daha kendini o insanın karşısında güzel hissetmeyecektir. Kendini mümkün olduğunca o insana göre şekillendirecek ve onun için güzel kalmayı yeğleyecektir. Kendi için yaşamaktan vazgeçenlerden olma.

Megaloman insanların seni bastırmasına, manipüle etmesine izin verme. Kendi hikayeni başkalarının kararlarına bağlı kılma, değerlerini ve çizgilerini net tut ve istikrarlı ol. Kalbinin mantığına yetişemediği yerde sorgulamaya başla, orası yanlış kararlar alabileceğin yerdir. Merhametini yitirme, en çokta kendine karşı.

Acıyı kendine hak görme;  fiziksel, psikolojik, duygusal, sözel, ekonomik şiddeti nerde olsa tanı. Kıskanıldığını, çok sevildiğini zannedip şiddet arsızı olma, mazoşist insan modeline dönüşme. Bunlardan herhangi birine maruz kalıyorsan sevilmediğini fark et.  Sevginin olduğu yerde şiddet olamayacağını bil, sevginin ne demek olduğunu bilmiyorsan, öğrenmek için kendini sev. Kendini sevmeye başladığında, doğayı, doğayı sevmeye başladığında yaşadığın dünyanın güzelliklerini görüp sevmeye başlayacaksın. Kötüler kadar iyilerin de olduğunu fark edeceksin. Aşkı, sevgiyi kullanarak seni manipüle eden birinin, iradeni elinden almak isteyen birinin sana aşık olduğu fikrinden uzaklaş. Fikirlerine, düşüncelerine saygı duymayan, mücadelende seni desteklemeyen, yanında değil bir adım önünde yürüyen birinin sana olan niyetini sorgula.

Senden sonrası tufan, bu hayat sen varken özel, sen yaşıyorken anlamlı. Sen yoksan hiç kimse olmayacak, bu dünya olmayacak. Varlığını sorgulatma, silme kendini daha yaşıyorken yaşamın içinden. Kafanı kaldır ve ben de varım de, çünkü varlığının önemini keşfetmen, kendini bulman lazım.

Ne demiş Osho;

“Sen cevapları ezberliyorsun ama hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz”; Evet, her gün aynı şeyi yaşamadığını anlaman lazım, her sabah kendinle yeniden tanışman, her günün mucizesine, bilinmezliğin sihrine, büyüsüne, ihtişamına inanman lazım. Hayatın her gün aynı döngüde olmadığını, her an değiştiğimizi, aynı gibi gözüken her şeyin dönüşümünü görmen lazım. Ezberlediğin kalıpların dışında bambaşka şeyler söylemenin zamanı geldi. Kendini bu hayata değerli kıl, kıymetini bil, kendi yüceliğini fark et, yeteneklerini bul, sahiplen ve onlarla büyü.

Kimsenin inisiyatifine bırakma hayallerini, kimsenin fikrine bağlı kılma yapmak istediklerini, kimsenin eleştirisinden korkma. Nasıl gözükmek istiyorsan, ne olmak istiyorsan o ol. Bilinmezlik sonsuz kapılar açar o kapılardan birinde en çok istediklerin var, git o kapıyı bul.