Teketek Haber

KAHRAMANMARAŞ’TA SPOR TURİZMİ

KAHRAMANMARAŞ’TA SPOR TURİZMİ
H.İBRAHİM ÖZDEMİR( ibrahimozdemir46@gmail.com )
03 Ocak 2019 - 12:34

Birçok ülke için turizm, önemli bir gelir meydana getirmekte ve ülkedeki istihdamı olumlu yönde etkilemektedir. Son yıllarda Türkiye’de turizmi çeşitlendirerek bölgesel kalkınma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında bölgelerin turizm alanında güçlü olduğu yönler ön plana çıkarılmaktadır. Turizmden en yüksek düzeyde fayda sağlayabilmek için turizmin çeşitlendirilmesi ve yılın belli dönemlerinde değil de tamamına yayılabilecek bir etkinlik olması gerekmektedir. Turizmin çeşitlendirilmesinde ise spor turizmi önemli bir yer teşkil etmektedir.

Hızla değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde sporun yeri ve önemi artmış, sporun kitlelere ulaştırılması daha da önem kazanmıştır. Teknolojiden ulaşıma, sanayiden turizme, ekonomiden tutundan da kültür ve sanata kadar değişim ve gelişimin en yoğun olduğu dönemini yaşamaktayız.

Peki spor turizmi  şehrimizde  bu değişim ve gelişimin neresinde ?

Şehir merkezine  7  km uzaklıkta bulunan Yedikuyular Kayak Merkezi, komşu büyük şehirlerimiz Gaziantep, Adana, Urfa tarafından en çok rağbet gören kayak merkezi olarak tesisin popülerliğini devam ettirmektedir.

Kahramanmaraş’ımız için kış spor turizminin önü açılmış bu bölgede yeni bir turizm destinasyonu alanı ortaya çıkmıştır.

Şehir  olarak  Yedikuyular Kayak Merkezimizde ulusal ve uluslar arası  organizasyonların düzenlenmesi hususunda daha çok sportif etkinliklere aday olması ve spor turizmindeki payını arttırarak sahip olduğu potansiyelleri açığa çıkartması gerekmektedir.

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlarıyla adını spor tarihinin sayfalarına altın harflerle yazdıran Kahramanmaraş Onikişubat Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uluslar arası Kurtuluş Güreş   turnuvası spor turizminin en güzel  örneğidir.

10 yıl önce dört ülkenin (Suriye ,Gürcistan ,K.K.T.C ,Türkiye ) katılımı ile başlayan turnuva 2018 yılında 38 ülke 300 sporcu ile kendi öz kültürünün yaşayan en son örneği olan ŞALVAR GÜREŞİ DÜNYA KUPASI düzenlendi. Dört ülke ile başlayıp 38 ülke katılımı ile gerçekleşen bu uluslararası organizasyon spor turizmi ve spor destinasyonuna Kahramanmaraş adına farklı bir alan oluşturmuştur.

Kahramanmaraş’ımızda geçmişten  gelip, geleceğe taşınan ata sporumuz güreşten ….

Yeni ve modern Yedikuyular Kayak Merkezi oluşturduğu farklı spor turizm  destinasyonun şehrimize  katkıları  farlı bir bakış açısı ile kaleme almaya devam  edeceğim .