Teketek Haber

YAŞAM  RİTÜELİ

YAŞAM  RİTÜELİ
Şebnem ELMACI
Şebnem ELMACI( sebnem.elmacii@gmail.com )
08 Mart 2019 - 17:20

YAŞAM  RİTÜELİ

Dik dur, derin nefes al ve yürü…

Algıda seçicilik önemli, duygu ve düşüncelerinin değiştirdiği algı karşısında doğru tarafta olamazsın. Kendini ifade edemezsin ve net bir tavır sergileyemezsin. Çirkinleşmeye ve fevri olmaya gerek yok, derin nefes al ve tekrar düşün belki de elektif mutizm denilen seçici konuşma kısmına geçme zamanı gelmiştir. Bunun içinde tekrar nefes al.

Yaşadığının farkına var, diğer tüm canlılar gibi, seni rahatsız eden duyguların aynı şekilde bir başkasını da rahatsız edebileceğini düşün. Bir çok insanla aynı yolda yürümek istemeyebilirsin, yürüme! Fakat kimsenin de olmak istediği kişiliği, tavrı ve tarzı kendi hayatına kıyasla yorumlama. Bırak çeşitliliği olsun herkesin, şahsına münhasır kalsın her birey ve senin farkında bir başkası olmamak olsun.

Şimdi düşün ve tekrar nefes al!

Sevmek için zaman tanı, nefret duygusunun ruhuna sirayet etmesine izin verme, bu duygu yalnızca sana zarar verir. Affet, affetmenin gücünü vicdanında ve yaşamında fazlasıyla hissedeceksin. Çünkü kimse senin ne düşündüğünle ilgilenmiyor ve nefretinle yaşamını durdurmuyor ya da sonlandırmıyor veya umursamıyor.

Dur ve nefes al bir kez daha!

Sarıl, sarılmak güven verir, gülümse,  gülümsemek  enerjini ve ruhunu temizler. İnan, şans ver, güvenmekle başla, kötü söz kullanma, güzel kelimeler yolunu çiçeklendirir. Ruhunu kirletme, ilk adımı sen at, özür dilemen gereken kim varsa, tüm özürlerini dile. Affetmeye çalıştıklarını affet ve hafifle. Kimsenin yükünü omzuna tek başına alma, kimseyi sırtına kambur etme! Kendi yolunda ve kendi yaşamında yeteri kadar savaş veriyorsun zaten. Hayatın kendi şifreleriyle uğraş, insanlar sadece yorar.

Herkese geri iade et hakaretlerini, kötü hiçbir sözün, oluşturduğun güzel dünyanın içine girmesine izin verme. Sevgiyle karşılık ver, kızgınsan konuşma sakinleşmeyi bekle, öfkeni tut ve derin nefes al. Hiç kimse senden daha değerli olmayacak bu hayatta.

Konuşmayı dene, dinle, anlamaya çalış ve çözümler üret, sen çoğaltırsan sevgi çemberin büyür. Ön yargılarını kalbinden gökyüzüne fırlat. Her insan yeni bir deneyim olsun hayatında, her karakter yeni bir tecrübe. Seni üzeni sevgiyle uğurla, yoluna çıkmasın bir daha. Özgür bırak kafanda herkesi, bırak kim nasıl mutluysa öyle yaşasın. Yarın için vakit olmayabilir.  Kimseye kızma, kızacaksan kendinden başla.

Şimdi  tekrar dur düşün ve nefes al!

Kendine uğraşlar edin, kek yap, ekmek yap, çiçek ek, şiirler yaz, kitaplar oku, insanların kafanda koca bir kalabalık olduğunu farkedeceksin. Gereksiz bilgileri boşalt kafandan, güzel anılarını biriktir, çoğalt ve paylaş. Olumsuz bir ortamdaysan o enerjiyi içinden iptal et.

Herkes seni sevmek zorunda değil, bırak sevmesinler, sen sen olduğun için özel kal. Seni sen olduğun için sevenler olsun çevrende. Doğruları söyle, kalp kırma, kırma ki kırılmasın kalbin. Tatlı dilin büyüsünü keşfet, kendine yapacağın en büyük iyilik olsun, sana dikenini batırana uzattığın gül. Kimse bir başkasından daha mükemmel değil! Sen de! Mükemmel olan senden bir tane daha olmaması ve sadece tek bir hayatı yaşıyor olman, bundan başka hayat olmayacak önünde. Bırak dünya senin etrafında dönsün, sen buna inanırsan, durup nefes aldığın yerde, yürüyeceğin yolları seni üzmeye çalışan insanlar çoktan açmış olacak!

Saygılar.